Uçucu yağları hiç duydunuz mu? Uçucu yağlar doğal kaynaklardan elde edilir ve adını da kaynaklandıkları bitkilerden alır. Kendine özgü aroması ile vücuda ve zihne rahatlatıcı bir rahatlama sağlayan terapötik özellikleri ile bilinirler. Keskin, meyveli kokusuyla bilinen böyle bir yağ, Greyfurt yağıdır. Greyfurttan elde edilen yağ, aromaterapide ruh hali değişimleri, depresyon ve hatta baş ağrıları gibi birçok sağlık sorununu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Greyfurt esansiyel yağının faydalarını ve nasıl kullanılacağını keşfedelim.

Greyfurt Yağının Cilt, Saç ve Cilt İçin Faydaları; Sağlık

Greyfurt Yağı Nedir??

Greyfurt esansiyel yağı, genellikle Greyfurt olarak bilinen Citrus Paradisi meyvesinin kabuğundan elde edilen doğal bir yağdır. Hintçe’de Chakotra olarak da bilinen bu yağın harika bir meyve aroması vardır. Narenciye yağları ailesine aittir ve sağlıklı bir vücut ve zihin için çok çeşitli faydaları ile bilinir..

Greyfurt Yağı Güvenli mi?

Diğer uçucu yağlar gibi Greyfurt yağı da sadece topikal olarak kullanılmalıdır. Bu yağı dahili olarak tüketmek tehlikelidir ve toksisiteye neden olabilir. Ayrıca saf greyfurt yağı oldukça konsantredir ve hindistancevizi yağı ve zeytinyağı gibi diğer taşıyıcı yağlarla birlikte kullanılmalıdır. Seyreltilmemiş yağı doğrudan cilt üzerinde kullanmak yanıklara, kızarıklıklara ve diğer reaksiyonlara neden olabilir. Greyfurt yağı da birçok insanda foto-duyarlılığa neden olur. Güneşe çıkıyorsanız çok dikkatli kullanmak daha iyidir..

Greyfurt Yağı Nasıl Çalışır??

Herhangi bir aromaterapi yağının arkasındaki temel, farklı kokularının solunduğunda beyin fonksiyonlarını uyarmasıdır. Greyfurt yağı tam olarak aynı şekilde çalışır. Yağı koklayarak veya cilde sürterek beyin, duygularımızı kontrol eden bölgeye mesajlar iletir. Olumlu tepkileri tetikleyebilir ve depresyon, huzursuzluk, stres vb. gibi aşırı duyguların üstesinden gelmemize yardımcı olur..,

Evde Greyfurt Yağı Nasıl Yapılır??

Greyfurt yağı almanın en kolay yolu, onu tanınmış bir uçucu yağ markasından satın almaktır. Ancak, aşağıda verilen adımları izleyerek evde de yapabilirsiniz:

İhtiyacın olan şeyler:

 • Kalın Kabuklu Greyfurt – 2
 • Kaşık
 • Rende
 • Tülbent veya süzgeç
 • Konteyner
 • Hindistan Cevizi veya Zeytin Gibi Taşıyıcı Yağ

İşlem:

 • Greyfurtu sade suyla iyice yıkayın.
 • Greyfurtları soyun ve bir kaşık kullanarak derideki beyaz tabakayı kazıyın..
 • Bu kabukları bir kurutucuda kurutun veya birkaç gün güneşte de kurutabilirsiniz..
 • Kuru kabukları az miktarda taşıyıcı yağa koyun ve karışımı en az 8 saat ısıtın..
 • Bu konsantre yağ artık süzülerek bir kaba aktarılabilir..

Not: Bu yöntemle elde edilen yağ oldukça güçlüdür ve doğrudan hiçbir çarede kullanılamaz. Etkisini azaltmak için onu bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanmalısınız..

Greyfurt Yağı Nasıl Kullanılır??

Greyfurt yağı, harici uygulama için veya bir difüzör içinde kullanılabilir. Masaj terapisi arıyorsanız, cilde uygulamadan önce yağ bir taşıyıcı yağ ile karıştırılır. Aromaterapi için, harika kokunun tadını çıkarmak için elektrikli, ot veya mum difüzörüne birkaç damla greyfurt yağı ekleyebilirsiniz..

Harika Greyfurt Yağı Faydaları:

Greyfurt yağının cilt, saç ve sağlık için kullanımları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

greyfurt yağının sağlığa faydaları

Greyfurt Yağının Sağlığa Faydaları:

Burada greyfurt yağının en iyi 13 sağlık yararını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Bağışıklık Güçlendirici:

Greyfurt yağı, hücreye oksidatif hasardan koruma sağlayan antioksidanlar açısından zengindir. C Vitamini, A Vitamini ve Likopen gibi bileşikler, serbest radikallerle savaşmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu yağın buharlarını solumak için bir difüzör kullanın. Zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlarla birlikte cilde masaj yapmak için kullanabilirsiniz..

2. Menstrüel Krampları Tedavi Etmek:

Greyfurt yağı, adet krampları üzerinde bir mucize gibi çalışır. Az miktarda taşıyıcı yağ ile 2-3 damla greyfurt esansiyel yağı ekleyin. Alt sırtınıza ve karnınıza masaj yapın. Bu kesinlikle adet kramplarından kurtulmanızı sağlayacaktır. Rahatlamak için greyfurt yağını sıcak kompreste bile kullanabilirsiniz..

3. Greyfurt Yağı Kilo Kaybı İçin Kullanımları:

Greyfurt yağı yağ çözücü özelliklere sahiptir ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Yemekten hemen önce greyfurt yağını doğrudan şişeden solumak iştahı azaltabilir. Greyfurt doğrudan bir diyet takviyesi veya yağ yakıcı olarak kullanılamazken, sadece şeker ve yiyecek isteklerinizi frenlemek için bir ajan görevi görür..

4. Boğaz Ağrısından Kurtulma:

Greyfurt yağı kuru bir boğazdan kurtulmak için kullanılır. Bir bardak ılık su alın ve 1-2 damla greyfurt yağı ekleyin ve bununla gargara yapın. Oldukça zehirli olduğu için bu karışımı yutmamaya dikkat edin. Gargara yaptıktan sonra, yağın kalıntısının ağız tabanına veya çatısına yapışmadığından emin olmak için ağzınızı iyice yıkamalısınız..

5. Anti-Depresan:

Greyfurt esansiyel yağı mükemmel bir antidepresandır; Olumlu duyguları tetikleyebilen belirli hormonları uyarır. Greyfurt yağının vücut üzerinde sinirlilik, kaygı, stres ve depresyonla mücadele ile sonuçlanan sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bir daha zor bir günle karşılaştığınızda, duygularınızı daha hızlı kontrol etmek için elinizin altında bir greyfurt yağı şişesi bulundurun.!

6. Sindirim Yardımı Olarak:

Greyfurt yağının sindirimi iyileştirdiği ve ayrıca mide bulantısı gibi mide rahatsızlıklarını tedavi ettiği gösterilmiştir. Bir difüzörden çıkan buharları soluyarak veya hatta Greyfurt ve taşıyıcı yağların karışımını mide bölgesine toplayarak kullanabilirsiniz. Hafif sıkıştırma, düzgün sindirime yardımcı olabilir ve ayrıca gazı azaltabilir.

7. Akşamdan Kalmadan Kurtulma:

Dün gece sert bir şekilde parti yaptınız ve akşamdan kalma durumunuzdan çıkamadınız mı? Anında rahatlama sağlamak için greyfurt yağının aromasını solumayı deneyin. Bu yağın kokusu belirli beyin fonksiyonlarını kontrol eder ve vücudunuzu uyanık ve aktif hale getirir..

8. Dezenfektan Olarak:

Greyfurt esansiyel yağı, anti-mikrobiyal ve anti-viral gibi özelliklere sahip olduğu için güçlü bir dezenfektan olarak kabul edilir. Vücudu hem iç hem de dış enfeksiyonlardan, özellikle akne, kesik, morluk, mide, bağırsak, idrar, kolon ve böbrek enfeksiyonlarından korumak için kullanılabilirler..

9. Diüretik Özellikler:

Greyfurt esansiyel yağı, idrar yoluyla vücuttan fazla su, yağ, ürik asit ve sodyumu uzaklaştırır. Böylece kan basıncını korur ve düşürür, kalbi sağlıklı tutar ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder. Ayrıca böbreklerdeki sağlıksız birikintilerin temizlenmesine yardımcı olur ve onları her türlü enfeksiyona karşı korur. Greyfurt yağının böbrek taşı, artrit, kan üre ve selülitli insanlar için mükemmel olduğuna inanılıyor..

10. Cilt Kanserini Önleyin:

Anti-oksidan özelliği ile greyfurt yağının cilt kanseri riskini azalttığı bilinmektedir. Taşıyıcı yağ ile birlikte cilde düzenli olarak masaj yaparak temiz, parlak bir cilde kavuşabilirsiniz. Kanserin yanı sıra egzama, leke ve koyu lekeler gibi diğer rahatsızlıkları da önleyebilirsiniz..

11. Toksinleri Giderir:

Greyfurt yağı, pürüzsüz bağırsak hareketlerine yol açabilecek pürüzsüz sindirime yardımcı olarak toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Anksiyete sorunları nedeniyle zayıf sindirimden muzdarip insanlar Greyfurt yağından büyük ölçüde yararlanabilirler..

Cilt İçin Greyfurt Yağı:

Burada cilt için en iyi greyfurt yağı faydalarını listeledik. Onlara bir göz atalım.

12. Akne Tedavisi & Yaşlanmayı Önleyin:

Greyfurt esansiyel yağı cilt için iyidir ve akne tedavisinde oldukça etkilidir. Bir pamuğa birkaç damla greyfurt esansiyel yağı alın ve etkilenen bölgeye yavaşça sürün. Ayrıca greyfurt yağı ve taşıyıcı yağı bir araya getirerek bir karışım oluşturabilir ve ardından bu karışımı yukarıda bahsettiğimiz şekilde uygulayabilirsiniz. Yüz için greyfurt yağı ayrıca yaşlanma ve diğer cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılır..

Saç İçin Greyfurt Yağı:

Burada saçlar için en iyi greyfurt yağı faydalarını listeledik. Onlara bir göz atalım.

13. Saç Derisi Enfeksiyonlarını Tedavi Edin & Kepek:

Greyfurt yağı saç sağlığı için çok önemli olan C vitamini ve A vitamini ile doludur; Bir baş masajı, saç büyümesine yardımcı olan kafa derisinin kan dolaşımını artırabilir. Greyfurt yağının saç üzerinde kullanılması, kafa derisi enfeksiyonları ve kepek bakımı için faydalıdır..

Greyfurt Yağının Yan Etkileri:

Greyfurt yağının faydalarını bilmenin yanı sıra tehlikelerini anlamak da önemlidir:

 • Greyfurt yağı hamilelik sırasında ve emzirme döneminde kaçınılmalıdır.
 • Ciddi yanıklara yol açabileceğinden yağı asla seyreltilmeden kullanmayın..
 • Greyfurt yağı dahili olarak tüketilirse öldürücü olabilir.
 • Yağ UV hasarını artırabileceğinden, güneşe çıkıyorsanız kullanımından kaçının..
 • Yama testi yapmadan yağı doğrudan cilt üzerinde kullanmayın..

Greyfurt yağının harika sağlık yararlarını şimdi anladığınızı umuyoruz. Küçük bir difüzör alıp evinizi bu narenciye kokusuyla doldurarak evinizde spa benzeri bir ortam yaratmanın zamanı geldi. Aklınızda sihir gibi çalışan bu aroma ile yoğun bir günü tamamlamanın da harika bir yolu. Ne için bekliyorsun? Bu harika yağı şimdi deneyin ve bu yağ hakkında ne hissettiğinizi bize bildirin.!