Yazlar, enerji ve su içeriğini tüketerek vücudumuza zarar verebilir. Bu zorlu hava koşullarında ihtiyacımız olan şey gevrek, sulu ve lezzetli meyvelerdir. Bu meyveler sadece beslenme sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudumuzdaki değerli su içeriğini de korur. Aşırı ısı, sıcak çarpmalarına ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden sağlığımızı korumak için yeterli meyve tüketmek çok önemlidir. Yaz meyveleri, vücudumuzun yaz sıcağını yenmesi için harika bir enerji, hidrasyon ve beslenme kaynağıdır. Hindistan’daki en iyi yaz mevsimi meyveleri hakkında daha fazla bilgi edelim..

yazın yetişen meyveler

Yaz Meyveleri Nelerdir??

Yaz meyveleri, yazın aşırı sıcak koşullarında gerekli besinleri ve hidrasyonu sağlamaya yardımcı olan meyvelerdir. Yaz meyvelerinin bazı örnekleri karpuz, üzüm, kavun, mango, litchis, şeftali vb..

Bu meyvelerin çoğu yaz mevsiminde bol miktarda bulunur. Büyümek için ılık sıcaklıklara ihtiyaçları vardır ve bu nedenle sadece yaz aylarında hasat edilirler. Bu yaz meyvelerinin çoğu bu mevsimde tat, lezzet ve hasat açısından zirvededir..

Yaz Meyvelerinin Önemi:

Hindistan’da yazlar genellikle Mart’tan Haziran’a kadar sürer. Bu, özellikle çoğunlukla dışarıda olmak zorunda olanlar için vücudumuza büyük zarar veren aşırı yüksek sıcaklıkların dönemidir. Sıcak havalar vücudumuz için çok streslidir ve dehidrasyona, yorgunluğa, beslenme kaybına vb. neden olur. Sıcak havaya çok fazla maruz kalmak ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir..

Yaz meyveleri vücudumuza önemli besinleri ve gerekli enerji artışını sağlar. Yaz aylarında vücudumuzdaki su içeriğinin çoğunu terleme yoluyla kaybederiz ve bu meyveler vücudumuzda yeterli hidrasyonun korunmasına yardımcı olan su ve temel minerallerle yüklüdür. Vücudumuzu serinletir ve yüksek sıcaklıklardan kaynaklanan yorgunluğu ve kas kramplarını azaltır. En önemlisi yaz meyveleri vücudumuzun sıcak hava koşullarına alışmasını sağlayan özellikler taşır..

Yaz Meyvelerinin Faydaları:

Yaz meyveleri, vücudu yalnızca temel besinler için beslemekle kalmayıp aynı zamanda aşırı sıcaklık ve nemden kaynaklanan birçok hastalık ve sağlık durumuyla savaşmaya yardımcı olan çok sayıda vitamin, mineral ve antioksidanla yüklüdür..

  • Yaz meyvelerindeki besinler ve antioksidanlar enfeksiyonlarla savaşmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kan basıncını ve kan şekerini düzenlemeye, cildi ve saçı ısının zararlı etkilerinden korumaya ve hastalığa neden olan toksinleri ve vücuttaki serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur..
  • Bu meyveler ayrıca kalp, böbrek, karaciğer, pankreas gibi çeşitli organların sağlığının korunmasına yardımcı olur..
  • Ayrıca baş ağrısı, ishal, mide bulantısı, sıcak çarpması gibi ısı kaynaklı durumların tedavisinde de önemli bir rol oynarlar..

Hindistan’daki En İyi Yaz Sezonu Meyveleri Listesi:

Burada hidrasyon için yaz aylarında yemek için en iyi 20 meyveyi listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Karpuz:

yaz aylarında mevcut meyveler

Karpuz, su içeriği yüksek olduğu için popüler bir yaz meyvesidir. Bu meyvenin %90’dan fazlası sudur, bu da vücudumuza yeterli nemi sağlamaya ve cilt ve saç hücrelerini nemlendirmeye yardımcı olur. Vücudu soğutmaya ve toksinlerin vücutlarını temizlemeye yardımcı olur..

Karpuz çok iyi bir potasyum, demir, kalsiyum, C vitamini, A vitamini, B6 vitamini ve likopen, amino asitler ve diyet lifleri gibi birçok antioksidan kaynağıdır.1). Karpuzda bulunan vitaminler, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Karpuzdaki mineraller kemikleri, sinirleri ve kasları güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca kalp hastalığını ve hücre hasarını önlemeye yardımcı olurlar..

2. Mango:

‘Meyvelerin Kralı’ olarak da adlandırılan mango, yazın gözdesidir. Farklı tadı, rengi, kokusu ve aroması onları özellikle Hindistan’da en sevilen meyve yapar. Mango, A vitamini, D vitamini, C vitamini, potasyum, manganez, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, selenyum, beta karoten gibi çeşitli vitamin ve minerallerin zengin içeriği ile oldukça besleyicidir..

Mangonun besinleri, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, kanser vb. sağlık durumlarını önlemeye yardımcı olur. Kalorileri yüksek olsa da mangolar, daha iyi metabolizmayı destekleyen ve vücuttaki toksinleri temizleyen lifler ve antioksidanlar açısından zengindir. Yüksek besin içeriği bağışıklığı artırmaya ve sıcak çarpmalarını önlemeye yardımcı olur..

3. Kavun:

Kavunlar çok besleyici ve ferahlatıcı meyvelerdir. Yüksek alkali ve su içeriği onları mükemmel bir yaz meyvesi yapar. Vücudu nemlendirmeye ve aşırı sıcaklıkların asidik etkilerini gidermeye yardımcı olurlar. Ayrıca vücut için çok iyi bir soğutucudurlar..

Kavun A vitamini, C vitamini, magnezyum, potasyum, demir vb. açısından zengindir. Bir fincan kavun günlük A vitamini ve C vitamini ihtiyacının %50’sinden fazlasını karşılayabilir..

4. Kivi:

Kivi son derece besleyicidir ve vücudun besin ihtiyaçlarını çok etkili bir şekilde karşılayabildikleri için yazları çok iyidir. Kivi, C vitamini, A vitamini, B6 vitamini, demir, magnezyum, potasyum, folat ve bol miktarda diyet lifi bakımından zengindir. Kivi vücuttaki PH dengesini nötralize etmede ve bağışıklık sistemini güçlendirmede çok iyidir..

Kivi, kan sayımını artırmak için mükemmel bir ilaçtır. Kalp ve karaciğer sağlığı için de çok iyidirler. Kivi cildi ve saçı besler ve ısıdan korur. Ayrıca uyku bozukluklarını gidermede çok iyidirler..

5. Portakal:

en iyi yaz meyveleri

Portakallar %80’den fazla su içerdiğinden çok iyi bir yaz meyvesidir. Vücudu çok iyi nemlendirmeye ve gerekli besin ihtiyacını sağlamaya yardımcı olurlar. Yaz aylarında vücudumuz çok önemli bir mineral olan potasyumu ter yoluyla kaybetme eğilimindedir. Portakallar potasyum bakımından yüksektir ve vücudun potasyum ihtiyacını çok iyi karşılamaya yardımcı olur..

Portakallar ayrıca kanser, böbrek hastalığı gibi birçok durumun önlenmesine yardımcı olan C vitamini, A vitamini, kalsiyum, pektin vb. açısından da zengindir. Vücudu alkalize etmede ve kan basıncını kontrol etmede çok iyidirler..

6. Papaya:

Papayalar tüm yıl boyunca yenebilecek sağlıklı meyvelerdir. Diyet liflerinde yüksek oldukları için yaz aylarında özel yararları ve kullanımları vardır. Bağırsak sağlığını iyileştirmeye ve bağırsak hareketini düzenlemeye yardımcı olurlar.2). Papaya, vücudu çok iyi beslemeye yardımcı olan C vitamini, A vitamini, B vitamini, folat, beta karoten vb. bakımından zengindir. Özellikle iltihabı ve hücre hasarını azaltan çeşitli antioksidanlar ve fitokimyasallar açısından zengindirler. Papaya, kanser ve kalp hastalığı gibi ciddi hastalıkları önlemede çok iyidir..

7. Ananas:

Ananas, yaz aylarında hidrasyon için en iyi meyvelerden biridir. Ananas, C vitamini, B6 vitamini, A vitamini, magnezyum, kalsiyum, potasyum gibi birçok vitamin ve mineral içerir. Ananas, sindirim fonksiyonlarını destekleyen enzimler içerdiğinden sindirimi iyileştirmede çok iyidir. Ayrıca vücuttaki metabolizmayı da geliştirirler. Ananasın antioksidan içeriği birçok hastalığın önlenmesine de yardımcı olur..

Ananasın anti-inflamatuar özellikleri, iltihabı hafifletmeye ve artrit gibi sağlık durumlarını çok etkili bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olur. Ayrıca kalori yakmaları ve kilo vermeye yardımcı olmaları ile de bilinirler..

8. Guava:

Guavalar, sayısız sağlık yararları nedeniyle kesinlikle popüler olan tropikal bir meyvedir. Guavalar, C vitamini, A vitamini, B6 vitamini, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir vb. içeren oldukça besleyicidir. Kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye ve insülin emilimini düzenlemeye yardımcı olduklarından diyabet hastaları için çok faydalıdırlar..

Guavalar, kalp sağlığını korumaya ve kas kramplarını azaltmaya yardımcı olan çok yüksek potasyum kaynaklarıdır. Zengin C vitamini içeriği bağışıklığı ve metabolik aktiviteleri iyileştirmeye yardımcı olur. Gözler ve cilt üzerinde bir takım başka faydaları vardır. Ayrıca zihinsel sağlığı destekledikleri bulunmuştur..

9. Erikler:

yaz aylarında mevcut meyveler

Erikler, diyet liflerinde yüksek olduğu için sindirimi iyileştirmek ve kabızlığı gidermek için bilinir. Eriklerdeki yüksek potasyum içeriği, kan basıncı seviyelerini kontrol ederek kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu, felç riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Erikler ayrıca kanser ve diyabet gibi ciddi sağlık durumlarını önlemeye yardımcı olan çeşitli antioksidanlar açısından da zengindir. Erikler C vitamini, A vitamini, demir ve magnezyum açısından zengindir. Kalorileri oldukça düşüktür ve endişe etmeden bolca yenebilir..

10. Liçi:

Litchi, sadece mangonun yanında en popüler ve sevilen yaz meyvesidir. Bu sulu ve lezzetli meyve, vücut üzerinde birçok faydalı etkiye sahip olan antioksidanlar ve besinlerle yüklüdür. Litchi çok iyi bir C vitamini, B-6 vitamini, potasyum, magnezyum ve demir kaynağıdır. Litchi, bağışıklığı artırmaya ve vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Kan basıncını kontrol etmeye ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Litchi, kanseri önleyebilen en yüksek polifenol kaynaklarından biridir.(3)

11. İncir:

İncir lif bakımından zengindir ve yaz aylarında vücudun sağlıklı kalmasında oldukça faydalıdır. İncir, sindirimi düzenlemeye ve kabızlığı gidermeye yardımcı olur. İncir, zengin bir K vitamini, A vitamini, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve çeşitli antioksidanlar kaynağıdır. Doğal şekerlerin yüksek içeriği, yaz aylarında ihtiyaç duyulan anında enerjiyi sağlamaya yardımcı olur. İncir, kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu için kalbe iyi gelir. Ayrıca diyabet ve kanseri önlemede çok iyidirler..

12. Muz:

Muz tüm yıl boyunca bir meyvedir. Muz potasyum, magnezyum, fosfor, B6 vitamini, C vitamini ve çeşitli bitkisel besinler ve antioksidanlar açısından zengindir. Anında enerji verirler ve kanser, diyabet, astım gibi birçok sağlık sorununun önlenmesine yardımcı olurlar. Kabızlığı gidermede ve sindirim sağlığını korumada oldukça popülerdirler. Muz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu için kalbe iyi gelir..

13. Kayısı:

yazın yenebilecek meyveler

Kayısı sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok iyi bir yaz meyvesidir. Size potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum, A vitamini, C vitamini ve B6 vitamini gibi temel besinleri sağlayabilirler. Hazımsızlığa yardımcı olan diyet lifleri bakımından zengindirler. Yaz aylarında gözleri ve cildi korumaya yardımcı olan beta-karoten gibi zengin bir antioksidan kaynağıdırlar..

14. Şeftali:

Şeftali, A vitamini, E vitamini, C vitamini, niasin, potasyum vb. besinlerle yüklüdür. Sindirimi iyileştirmeye ve bağırsak hareketini düzenlemeye yardımcı olan iyi miktarda diyet lifi içerirler. Yüksek antioksidan içeriği cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur. Şeftalilerdeki potasyum, kan basıncını düşürmeye ve kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olur..

15. Üzüm:

Üzüm, antioksidanlar ve temel vitaminler ve mineraller açısından zengin, çok lezzetli bir yaz meyvesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten, kemik sağlığını iyileştirmekten kalp sağlığını iyileştirmeye kadar bir dizi sağlık yararına sahiptirler.4).

Üzüm ayrıca kan şekerini düşürmede ve vücuttaki enfeksiyonlarla savaşmada çok iyidir. Potasyum, C vitamini, B6 vitamini, A vitamini vb. açısından zengindirler ve bol miktarda yaşlanma karşıtı bileşikler içerirler. Üzüm, cildi güneş yanığından korumaya yardımcı olduğu için yaz aylarında cilt için iyidir..

16. Yıldız Meyvesi:

Başlangıç ​​meyveleri potasyum, C vitamini vb. açısından zengin lezzetli bir meyvedir. Yıldız meyveleri, vücut ve cilt üzerindeki ısıya bağlı stresi iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlar ve diyet lifleri ile yüklüdür. Ayrıca aşırı sıcaklıklardan kaynaklanan baş ağrılarını da tedavi ederler. Yazları gözleri yatıştırmaya ve ağrılı gözleri tedavi etmeye yardımcı olurlar. Yıldız meyveleri ayrıca saçkıran enfeksiyonlarını tedavi etmek için yenir..

17. Bael:

yazın yetişen meyveler

Bael çok iyi bir soğutucudur ve olmazsa olmaz bir yaz meyvesidir. Vücudu beslemeye ve sağlıklı tutmaya yardımcı olan çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla yüklüdür. Beal’in birçok tıbbi özelliği ve terapötik faydaları vardır, bu da onu eski Hint tıp bilimi olan Ayurveda’da önemli bir bileşen yapar.5). Anti-inflamatuar ve anti-bakteriyeldir. Yaz aylarında sık görülen ishal, kabızlık, mide krampları gibi çeşitli mide rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur..

18. Çilek:

Sulu ve lezzetli çilekler çok iyi bir yaz meyvesidir. C vitamini, B9 vitamini, potasyum, manganez, antioksidanlar, bitkisel besinler ve flavonoidler açısından zengindirler. Çilekler iltihap önleyicidir ve yaz aylarında çeşitli cilt tahrişlerini ve sindirim sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca kalp sağlığını geliştirmeye ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olurlar..

19. Limon:

Limon, zengin besin ve antioksidan içeriği nedeniyle yaz aylarında çok iyidir. Limon suyu, vücudu serinletmeye ve alkali seviyelerini dengelemeye yardımcı olduğu için yaz aylarında oldukça popüler bir içecektir. Limon potasyum, C vitamini, B6 vitamini vb. açısından zengindir. Bağışıklığı güçlendirmeye ve kalp hastalığı, kanser, böbrek hastalığı gibi çeşitli sağlık durumlarını önlemeye yardımcı olur. Limonlar yaz aylarında sindirim sağlığı için çok faydalıdır..

20. Salatalık:

yaz meyveleri

Salatalık yaz aylarında çok iyidir ve tüm yıl boyunca kullanılabilir. Her zaman atıştırmalık olarak yenebilir. Su içeriği yüksektir ve vücuda yeterli hidrasyon sağlanmasına yardımcı olur. Aşırı ısı sırasında mükemmel bir soğutucudur. Potasyum, C vitamini, A vitamini, K vitamini ve çeşitli antioksidanlar açısından zengindir. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu için kalp sağlığına yardımcı olur. Ayrıca kan şekerini düşürmede çok iyidir..

Yazların iklim koşullarında çok sıcak olduğu göz önüne alındığında, kendinizi her zaman nemli tutmak önemlidir. Zengin besin değerleri ve sağlıklı mineralleri ile bu yaz meyveleri, bu mevsimde birçok sağlık sorununu uzak tutabilir. İster salatalar, ister çorbalar, ister çiğ meyveler bu sefer pek çok fayda sağlayabilir. Bu yüzden, hastalıklardan uzak durun ve bu en iyi yaz meyveleri ile kendinizi formda tutun.!

Uzman Sorusu:

Hangi Meyveler Yaz Ayında Cildinize İyi Gelir??

  • Karpuz.
  • Ananas.
  • çilek.
  • Kavun.
  • Turunçgiller.
  • Papaya.

Yazlar sadece vücudumuz için değil aynı zamanda cildimiz için de serttir. Güneşten gelen aşırı ısı cilt yaşlanmasına, kuruluğa, cilt hasarına vb. neden olur. Cildimizi bu şiddetli havanın zararlı etkilerinden korumak için cildimizin sağlığını ve görünümünü korumaya yardımcı olan meyveleri tüketmek çok önemlidir. Sıcak havalarda cildimiz için en iyi olan meyvelere bir göz atalım. Bu meyveler, cilt hücrelerine besin ve nem sağlayan ve cilt yaşlanması ve cilt hasarıyla mücadele eden yüksek su içeriği, antioksidanlar, vitaminler ve minerallerdir. Cildin sağlıklı, yumuşak ve parlak olmasına yardımcı olurlar..