Kabak, insanlık tarafından bilinen en eski yiyeceklerden biridir. MÖ 10.700’den beri yetiştirildiğine ve aslen Meksika’dan geldiğine inanılıyor! Kabak, içinde tatlı posa ve tonlarca yenilebilir tohum bulunan en büyük meyvelerden biridir. Bu tohumlar, besin açısından zengin profilleri ile bilinir ve Kabak Esansiyel yağı çıkarmak için soğuk preslenir. Mutfak amaçları için yaygın olarak kullanılan Kabak yağı, aynı zamanda bir dizi terapötik fayda sağlar. Bu yazıda, beslenme gerçekleri ve yan etkileri ile birlikte en iyi kabak yağı sağlık yararlarından bazılarını keşfedeceğiz..

Kabak Yağının Cilt, Saç ve Cilt İçin Faydaları; Sağlık

Kabak Yağı Nedir??

Kabak çekirdeği, soğuk pres makinelerinde ekstrakte edilen yağ içeriği bakımından zengindir. Elde edilen yağa, cevizli bir tada sahip altın kahverengi bir renk olan Kabak yağı denir. Yoğun tadı nedeniyle salatalarda, çorbalarda ve diğer yemeklerde sos olarak kullanılır. Styrian kabak yağı, yüksek sıcaklıkta kavrulmuş kabak çekirdeklerinden hazırlanan Hindistan’daki en iyi kabak yağı olarak kabul edilir..

Kabak Çekirdeği Yağı Sağlığa İyi Gelir mi??

Kabak çekirdeği yağı vücudunuza sayısız sağlık yararı sağlar. Yağ, kalbinizin sağlığı için önemli olan iyi yağ asitleri içerir. Kanser gibi birçok tehlikeli hastalığı önlemek için serbest radikallerle savaşabilen antioksidan bakımından zengin bir ajandır. Kabak çekirdeği yağı aynı zamanda Magnezyum, Fosfor, Çinko, Manganez, Demir ve Bakır gibi vücudunuzun iyiliği için gerekli olan birçok besin maddesi açısından da zengindir..

Kabak Yağı Besin Değerleri:

Aşağıda, 28 gram porsiyon başına Kabak yağı Besin profilinin dökümü verilmiştir:

 • Toplam Kalori: 151
 • Diyet lifi: 1.7 gram
 • karbonhidratlar: 5 gram
 • Protein: 7 gram
 • Yağ: 13 gram
 • K vitamini: %18
 • fosforlu: %33
 • Manganez: %42
 • Magnezyum: %37
 • Demir: 23 %
 • Çinko: %14
 • Bakır: %19

Evde Kabak Yağı Nasıl Yapılır??

Kabak çekirdeği yağının tadını çıkarmanın en kolay yolu, güvenilir bir markadan kaliteli bir yağ satın almaktır. Ancak evinizde soğuk sıkım makineniz varsa bu yağı kolayca hazırlayabilir ve taze tadının tadını çıkarabilirsiniz. İşte prosedür:

İçindekiler:

 • Kabak Çekirdeği – 2.5 Kg
 • Soğuk Pres Yağ Makinası

Hazırlık metodu:

 • Tohumları iyice yıkayın ve kurulayın.
 • Bir Fırında 140 F’de tohumları kızartın.
 • Onları soğuk preslenmiş bir makineye aktarın.
 • Yağı çıkarın ve bir kapta toplayın.
 • Bir cam şişeye aktarın ve sıkıca kapatın.

Kanıta Dayalı Kabak Yağı Faydaları:

Burada sağlık, saç ve cilt için en iyi 17 kabak yağı faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Kabak Yağı Kolesterolü Düşürür:

Kabak çekirdeği yağı tüketimi vücuda zararlı olan kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Omega yağ asitleri açısından zengin olan Kabak çekirdeği yağı, kalbe iyi gelir ve ani felç riskini azaltır. Kabak yağı, arterlerinizdeki iltihabı azaltabilen anti-inflamatuar özellikler açısından da zengindir..

2. Cildi Besler:

Herkes parlak bir cilde sahip olmayı sever. Sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olan besinlerden biri de kabak çekirdeği yağıdır. Sağlıklı ve harika görünen bir cilt elde etmek için kabak çekirdeği yağı tüketin. Ve doğal bir cilt bakımı yöntemi olduğu için zararsızdır. Bu, Kabak yağının en iyi kullanımlarından biridir..

3. Anne Sütü Üretimini Artırır:

Yeni doğmuş bir bebeğin sağlıklı bir çocuğa dönüşmesi için anneden çok fazla süt alması gerekir. Bazı yiyecekler annenin süt üretimini artırmaya yardımcı olur ve kabak çekirdeği yağı bir besindir. Bu nedenle, eğer yeni anneyseniz, bebeğinizin sağlıklı beslenmesini sağlamak için günlük diyetinize kabak çekirdeği yağı eklemeyi unutmayın..

4. Diyabeti Düşürür:

Bir kişi şeker hastalığından muzdarip olduğunda, birçok yiyecek onunla sınırlıdır. Ayrıca yiyecek seçimi konusunda da dikkatli olması gerekiyor. Kabak çekirdeği yağı, diyabetinizin kontrol altına alınmasına yardımcı olan bir besindir. Bu nedenle şeker hastalığınız varsa lütfen diyetinize kabak çekirdeği yağı ekleyin..

5. Antiartritik:

Kabak çekirdeği yağı vücuda anti-inflamatuar faydalar sunarak artrit gibi eklemle ilgili hastalıklar için harikadır. Eklemlerdeki doku iltihabını azaltarak Romatizma gibi otoimmün hastalıkları bile tedavi edebilir. Böylece, azalmış şişlik, kızarıklık ve ağrılı durumlar yaşayacaksınız. Bu, Kabak yağının sağlık açısından en iyi faydalarından biridir..

6. İyi Geceler Uykusu:

Kabak esansiyel yağı, vücutta serotonine dönüşmeye yardımcı olan amino asit triptofanı iyileştiren uykuda fayda sağlar. Bu nedenle kronik uykusuzluk çekenlere iyi bir uyku sağlamaya yardımcı olur. Bir bardak ılık sütte bir damla yağ sinirlerinizi gevşetebilir ve kısa sürede uykuya dalmanızı sağlayabilir..

7. Anti-Oksidan Zengin:

Kabak çekirdeği yağı, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarı önlemek için antioksidanlarla doludur. Ayrıca, sağlıklı bir kalbi teşvik etmek ve onu ciddi hastalıklardan korumak için Magnezyum, Çinko ve diğer yağ asitleri gibi birçok mineral açısından da zengindir. Kabak çekirdeği yağı, valflerinizi korumak için kan basıncını da düşürebilir. Ayrıca birçok kanser türünü önleyebilir..

8. Kilo Kaybı İçin Kabak Yağı Faydaları:

Nasıl kilo vereceğinizi ve değiştirilmiş diyetinize hangi yiyecekleri ekleyeceğinizi merak ediyorsanız, diyetinize kabak yağı eklemeyi düşünmelisiniz. Çorbalar, salatalar ve diğer sağlıklı yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde kan şekerini dengelemeye yardımcı olan kolayca sindirilebilir bir protein içerir..

9. Erkek Sağlığı İçin İyi:

Kabak çekirdeği çinko gibi secde koruyucu minerallerde yüksektir. Bu nedenle, erkeklere üretilen spermin miktarını ve kalitesini artırmada yardımcı olması için Kabak çekirdeği yağı önerilir. Yüksek miktarda antioksidan vücuttaki testosteron sağlığını da iyileştirebilir..

10. Menopoz Belirtilerinden Kurtulma:

Araştırmaya göre, kabak çekirdeği yağının eklem ağrıları, baş ağrıları, ruh hali değişimleri ve sıcak basması gibi Menopoz semptomlarını azalttığı bilinmektedir. Bu yağ aynı zamanda Omega-7 yağ asitleri gibi vücuttaki “iyi” kolesterol seviyelerinin önemli bir kaynağıdır. Ayrıca kemiklerinizi güçlendirir ve cildinizi iyi durumda tutar..

11. Geliştirilmiş Mesane İşlevleri:

Kabak çekirdeği yağı, idrar kesesinin kontrolünü ele geçirmek için pelvisinizdeki sinirleri güçlendirebilir. Aşırı aktif mesane, idrar kaçırma ve mesane spazmları gibi birçok mesane rahatsızlığına yol açan bazı enzimleri de bloke eder. Genişleme ve daralmaya yardımcı olmak için mesane dokunuzu bile güçlendirebilir..

12. Diyabet Tedavisi:

Kabak çekirdeği yağının vücuttaki kan şekerini düşürdüğü de bilinmektedir. Bu nedenle şeker hastalarına tavsiye edilir. Kabak çekirdeği yağı, Tohum tüketimi ile birlikte vücuttaki lipit seviyelerini de düşürebilir, bu da Tip-2 Diyabetin tedavisinde ve önlenmesinde çok etkilidir..

13. Kemik Gücünü Artırır:

Kabak çekirdeği yağı, mineral açısından zengin profili nedeniyle kemiklerinizi de güçlendirebilir. Kemik yoğunluğunuzu iyileştirmek ve kırılmasını önlemek için Manganez, Magnezyum, Kalsiyum ve diğer önemli minerallerle yüklüdür. Ayrıca bu yağ doku iltihabını azaltarak ağrılı eklem rahatsızlıklarını da destekleyebilir..

14. Akneyi Önler:

Akne ve sivilceleriniz varsa, kabak çekirdeği yağı iyi bir rahatlama sağlayabilir. Cilt tonunuzu iyileştirebilen ve ayrıca lekelerinizin iyileşmesine yardımcı olan yüksek miktarda Çinko ve E Vitamini içerir. Kabak çekirdeği yağı ayrıca cildinizi aydınlatabilir ve döküntülerin şiddetini azaltabilir..

15. Yaşlanma Karşıtı Özellikler:

Kabak çekirdeği yağı, yaşlanan ciltler için bir iksirdir. Bu E Vitamini açısından zengin yağ, cildinizdeki kolajen üretimini iyileştirebilir ve kaybolan ihtişamını geri kazandırabilir. Ayrıca cildinizin elastikiyetini artırmaya ve kırışıklıklarınızı düzeltmeye yardımcı olur. Bu yağı düzenli olarak uygulamak cilt tonunuzu eşitleyebilir ve ince çizgileri azaltabilir..

16. Sağlıklı ve Uzun Tırnaklar İçin Kabak Yağı:

Bir tırnak manyağıysanız, Balkabağı yağı mutlaka denenmeli! Bu yağ tırnaklarınızı güçlendirebilir ve kırılmalarını önleyebilir. Bu yağda bulunan E Vitamini, tırnaklarınızın kalitesini iyileştirebilir ve tırnaklarınızın uzamasını ve güçlenmesini sağlayabilir. Topikal olarak kullanın ve tırnaklarınıza bu yağla masaj yapın ve en iyi sonucu almak için gece boyunca bırakın..

17. Kabak Yağının Saç Uzamasına Faydaları:

Kabak yağının mineral bakımından zengin profili ile saçların büyümesini teşvik ettiği bilinmektedir. Tellerinizdeki hasarı azaltan birçok esansiyel asit ve antioksidan içerir. Ayrıca, bu yağ saçınızı besleyebilir ve ipeksi pürüzsüz hale getirebilir. Sadece bu da değil! Ayrıca kelliğe yol açan DHT’yi bloke ettiğine inanıldığı için saç dökülmesi için popüler bir çaredir..

Kabak Yağı Yan Etkileri:

Kabak çekirdeği yağı çok dikkatli ve sadece uzman bir doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Ağızdan tüketmenin nadir ve yaygın yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Karın krampları
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Yüksek kan basıncı
 • Sırt ağrısı
 • Karın krampları
 • İdrar bozuklukları

İşte kabak yağının vücudunuza sağladığı inanılmaz faydalardan bazıları! Bu yağ, cilt, saç ve sağlığa sayısız avantaj sağlamak için birçok terapötik ilaçta yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak doz limitini anlamadan direkt olarak kullanmamalısınız. Bunun gibi yağlar yüksek etkiye sahiptir ve birçok tehlikeli yan etkiye yol açabilir. Bu nedenle, sağlıklı bir esenliğin tadını çıkarmak için okunaklı bir şekilde kullanın ve dozaj sınırlarına bağlı kalın.!