Hindistan, en küçük çay noktalarından en lüks restoranlara kadar mevcut olan sıcak kesim Chai’si ile ünlüdür. Birçok çay çeşidi arasında Kakule çayının popülaritesi o kadar fazladır ki, Kakulesiz çayı hayal etmek zor! Bu chai’nin yoğun aroması ve lezzet derinliği, başka hiçbir içecekle benzersizdir. Kakule çayı güne başlamanın mükemmel bir yoludur! Anında ruh halinizi düzeltir ve sağlığınız için bir oyun değiştiricidir. Bu yazıda, evde yapmak için ek bir tarifle birlikte Kakule çayının sağlığa en iyi faydalarından bazılarını inceleyeceğiz.!

Kakule Çayı Faydaları

Kakule Çayı Nedir??

Tipik bir Hint Kakule çayı, çay yapraklarının kakule tozu ve şekerle birlikte sütün içine demlenmesiyle hazırlanır. Yerel dillerde Elaichi Chai olarak da adlandırılan Kakule çayı, muhteşem kokusu ve kusursuz tadıyla dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Özellikle Hindistan’ın kuzey kesiminde, Kakule çayı kişinin diyetinde kaçınılmazdır..

Kakule Çayı Sağlığa İyi Gelir mi??

Kakule “Baharat Kraliçesi” olarak adlandırılır. Kakule, lezzet arttırıcı özelliklerinin yanı sıra, yüksek tıbbi değerleri ile de bilinir. Süt ve çay tozu ile karıştırıldığında bu baharatın faydaları ikiye katlanır. Sütün iyiliği, çay yapraklarındaki antioksidanlar ve kakulenin tedavi edici özellikleri, beyaz şeker içermediği sürece onu en sağlıklı içeceklerden biri yapar..

Kakule Çayı Beslenmesi:

İşte süt ve biraz toz şekerle yapılan 1 Fincan Kakule çayının besin dağılımı:

 • Toplam Kalori: 83.6
 • Toplam yağ: 0.7 gram
 • Kolesterol: 2,4 mg
 • Sodyum: 20,3 mg
 • Potasyum: 63,5 mg
 • Toplam karbonhidrat: 19 gram
 • Diyet lifi: 0,4 gram
 • şekerler: 16.5 gram
 • Kalsiyum: %4,8
 • D vitamini: %3,1

Evde Kakule Çayı Nasıl Hazırlanır?

Artık bu çayın önemini anladığınıza göre, kakule çayı nasıl hazırlanır:

Gerekli şeyler:

 • Yağsız Süt – 1 Bardak
 • Çay Yaprakları – 1 yemek kaşığı
 • Kakule Baklaları – 2-3
 • Şeker (İsteğe bağlı) – 1 yemek kaşığı

İşlem:

 • Bir kapta sütü çay yaprakları ile kaynatın..
 • Bir dakika sonra sütün renginin kahverengiye döndüğünü fark edeceksiniz..
 • Şimdi Kakule kabuklarını kabaca ezin ve kaynayan süte ekleyin..
 • Bu aşamada şeker ekleyebilir veya bu adımı atlayabilirsiniz..
 • Ateşten alıp sıcak servis yapın.

Kakule Çayının Sağlığa ve Saça Faydaları & Deri:

Kakule çayını diyete dahil etmenizin nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bu kılavuza göz atın ve bu harika kakule çayı faydalarından yararlanın..

kakule çayı sağlığa faydaları

1. Serbest Radikalleri Yok Eder:

Kakule çayında çeşitli antioksidanlar bulunur ve bunlar vücutta hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olur. Sadece cilt için yaşlanma karşıtı niteliklere yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda serbest radikallerden kaynaklanan çeşitli kanser türlerinin önlenmesini sağlar..

2. Kan Dolaşımını İyileştirir:

Ciltte ışıltı arayanlar için 1-2 bardak kakule çayı içmek kadar güzel bir şey yok. Bu, vücuttaki artan kan dolaşımı nedeniyle olur. Bu aynı zamanda diğer organların sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve işlevlerini ideal bir şekilde geri yükler..

3. Cilt Sorunlarını Mükemmel Bir Şekilde Tedavi Eder:

Kakule çayındaki vitaminler, mineraller ve antimikrobiyal özellikler cildi sağlıklı tutmak ve enfeksiyon, akne ve daha fazlası gibi her türlü sorundan uzak tutmak için mükemmeldir. Bu, her gün en az 1-2 fincan taze hazırlanmış kakule çayı içerek sağlanabilir..

4. Saç Derisi Enfeksiyonlarını Önler:

Antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri sadece problemsiz bir cilt için değil aynı zamanda sağlıklı bir saç derisi için de faydalıdır. Bu, her türlü enfeksiyonu saçtan ve saç derisinden uzak tutar ve doğru dengeyi sağlar. Ek bir fayda olarak, antiseptik etkiler kafa derisi tahrişini ve kaşıntıyı da uzak tutar..

5. Besinler Sağlar:

Vücudun düzgün çalışması için her gün belirli miktarlarda besine ihtiyacı vardır. 1-2 bardak kakule çayı size iyi miktarda mineral ve vitamin verir ve vücut için doğru sağlığı geri kazanmanıza yardımcı olur. Bu içecekte A, B, C vitaminleri ve riboflavin bulunur..

6. Kanserin Büyümesini Önler:

Polifenoller, kakule çayında bulunan bazı antioksidanlardır. Bu, vücudun vücuttaki kanserli hücrelerin büyümesinden koruyucu bir tabaka oluşturmasına yardımcı olur. Dört gözle beklemek bir faydadır. Kakulenin önemli faydalarından bir diğeri de kanseri önlemesidir..

7. Baş Ağrılarını İyileştirir:

Kakule çayı kas gevşemesine yardımcı olur ve vücudun stresini azaltır, böylece baş ağrısı problemlerini burada kesinlikle belirtilmesi gereken ek bir fayda olarak tedavi eder. Anında yok olacak.

8. Sindirim Sistemi İçin:

Kakule çayının bir diğer ana faydası da uygun sindirimdir. Kakule çayı günde bir veya iki kez alındığında hazımsızlık krizini gidermenin yanı sıra gaz sorunu olmamasını da sağlar. Aromalı içecek, tüm sorunlardan arınmış, sağlıklı ve düzgün bir sindirim sistemine ulaşmanın lezzetli bir yoludur. Kakule çayı, metabolizma hızını artırarak kilo verme adaylarına da fayda sağlar..

9. Bağışıklığı Artırır:

Tüm sistemi detoksifiye ederek bağışıklık sistemini güçlendirmek için, bazı kakule çaylarından daha iyi bir seçenek mevcut değildir. Etkilerini bir veya iki ay içinde görmek için her gün içmelisiniz. Taze hazırladığınızdan emin olun..

10. Bulantıyı Giderir:

Kakule çayı faydaları, kapsayacak uzun bir liste içerir ve henüz işimiz bitmedi. Kendinizi biraz havasız hissediyorsanız, sanki biraz başın dönüyorsa, hastalık fikrimiz sorunlarınızdan hemen kurtulacaktır. Bulantıdan kurtulmak kolay değildir, ancak sabah rejiminizde kakule çayı ile bu konuda endişelenmeyi bırakabilirsiniz. Sizin için açıklığa kavuşturalım. Kakule çayı, sorunlarınızla derinlemesine ilgilenir, böylece mide bulantınız sadece bir gün için değil, uzun süreli bir tatil için de geçer..

11. Hipertansiyon Riski Azaldı:

Tansiyonunuzla ilgili sorunlarınız ve değişiklikleriniz varsa, işte size işe yarayabilecek bir çözüm sunuyoruz. Aynı konuya biraz ışık tutalım. Kakule çayının faydaları arasında hem ciğerlerinizin hem de kalbinizin içinde ve dışında kan dolaşımında tam bir iyileşme bulunur. Bu da değişikliklerle birlikte vücudunuzun hipertansiyonunu tetikler ve dolayısıyla riskler en aza indirilir..

Çok fazla terlemeden aynı anda sağlıklı bir beden ve zihnin tadını çıkarabilirsiniz. Yerinizde olsaydık, özellikle tüm bu ideal faydaları öğrendikten sonra, kakule çayı sabahları en sevdiğimiz şey olurdu..

12. Soğuğu Önler:

Kakulenin çayda nasıl kullanılacağına dair yollar ve cevaplar aradığınızda, size nasıl olduğunu anlatacağız. Şimdi yine nedenini merak ediyorsanız, işte kakulenin size kazandırdığı 12. fayda. Kakule, zamanın başlangıcından beri ısınma özellikleri için kullanılmaktadır. İyi bir ajandır ve havaya rağmen vücudumuzu sıcak tutar. Bu nedenle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla savaşmak için doğal bir evde çare olarak sıklıkla kullanılır. Boğaz ağrısı ve tıkanıklık için de hiçbir şey kakule seviyeleriyle boy ölçüşemez..

13. Kararlı Kan Basıncı:

Burada doğanın bu faydalı bitkisel bileşeninin idrar söktürücü özelliğinden bahsedeceğiz. Kakule en iyi minerallerle doludur ve buna sonsuza kadar talep edilen potasyum da dahildir. Bununla birlikte, kakule çayının sağlığa faydaları arasında sabit bir kan basıncı seviyesi ve bir zamanlar kaydedilen sık görülen değişikliklerde gözle görülür bir fark bulunur. Kakule, idrar söktürücü özelliğinden dolayı normal kan basıncını canlandırırken, potasyum yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Henüz işimiz bitmedi, bu yüzden bunun sizin için olduğunu düşündüyseniz, çayın iki sağlık yararı daha var..

14. Büyük Ağız Sağlığı:

Kakule düşkünü herkes, gün için mükemmel ağız sağlığıyla övünebilir. Bu, kakule güçlü bir aromaya sahip olduğu için gün gibi ortadadır, bu nedenle her türlü ağız kokusu için bir tedavi olarak kolayca kullanılabilir. Kakule ağzınızı kolayca tazeler ve diş çürükleri, diş eti kanamaları ve ağız enfeksiyonları gibi eldeki sıkıntıları içeren rahatsız edici sorunları yatıştırır. Antibakteriyel etkileri bakımından zengin olan bitki, çağlardan beri Çin tıbbı olarak genel ağız rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmıştır..

15. Afrodizyak:

Harika bir afrodizyak ajanı olarak çalışır, böylece libido ve sperm sayınızı da arttırır. Bu şekilde, ebeveyn olarak gebe kalma şansınız lehinize artar. Bu da hiçbir yan etkisi olmayan kakule çayının en faydalı avantajlarından biridir..

Kakule Çayı Yan Etkileri:

Kakule çayı kesinlikle karşı konulmaz olsa da, aşırı tüketilmesi ciddi rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca hamilelikte kakule çayı sadece 2-3 bardağın altında tutulduğunda güvenli kabul edilir. Kakule çayının yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Asit Refleksleri
 • İshal
 • İştah kaybı
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Safra Kesesi Sorunları
 • Yüksek kan basıncı

Bunlar, Kakule çayının sağlığınıza sağladığı 15 harika fayda. Bu lezzetli içecek sadece vücudunuzda çalışmakla kalmaz, aynı zamanda zihninizde de olumlu duyguları tetikler! Uzun, zor bir günün ardından neden en çok aranan içecek olduğuna şaşmamalı. Süte alerjiniz varsa, yine de biraz Kakule Siyah Çay yapabilir ve inanılmaz avantajlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz. Peki ne bekliyorsun? Serinletici bir deneyimin tadını çıkarmak için bir yudum alın!