Hiç bu dünyada bir Mango düşmanı duydun mu? Rüyalarda bile mümkün değil, değil mi? Mango, “Meyvelerin Kralı”dır ve sulu, keskin posasıyla birçok nesli büyülemiştir. Bir mango yemenin genel yolu, eti çıkarmak ve mango tohumlarını atmak. Fakat bekle! Bu Tohumlar tıbbi altındır! Mango tohumlarının veya Gutli’nin beyaz Çekirdeği, sizi şaşırtabilecek hayati besinlerle doludur. Önemleri eski Ayurveda’da uzun zamandır bilinmektedir ve birçok rahatsızlık için evde çare olarak kullanılmaktadır. İnanılmaz mango tohumlarının faydaları hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Mango Tohumlarının Cilt, Saç ve Saç İçin En İyi Faydaları; Sağlık

Mango Tohumlarının Besin Değeri:

100 gram Mango Çekirdeği Tozu’nun beslenme dağılımı aşağıdadır:

 • Toplam Kalori: 117 Kkal
 • karbonhidratlar: 32.24 gram
 • Toplam Diyet Lifi: 2 gram
 • Toplam yağ: 13 gram
 • Protein: 6.36 gram
 • Kalsiyum: 10.21 mg
 • Magnezyum: 22.34 mg
 • Potasyum: 158 mg
 • B6 Vitamini: 14.62 %
 • B12 vitamini: %5

Mango Tohumu Nasıl Yenir?

Mango tohumu direkt olarak yenilebilir değildir. Tohumun ciltli olması, onu çiğnemenizi veya sindirmenizi imkansız hale getirir. Mango tohumu toz halinde gıda ve ilaçlarda kullanılmaktadır. Mango tohum tozunu marketten, hemen hemen tüm bitki mağazalarından kolayca temin edebilirsiniz. Tohumları güneş ışınları altında kurutup ince bir toz haline getirerek evde de yapılabilir..

Araştırmaya Dayalı Mango Tohumlarının Faydaları:

Mango tohumları hakkında bilgi sahibi olmak ve bu tohumların faydaları hakkında tüm bilgileri toplamak için aşağıdaki bu rehberi inceleyebilirsiniz. Mango tohumlarının sağlık, cilt ve saç için faydalarını neden kullanmayı düşünmeniz gerektiğine dair bazı önemli fikirlere sahiptir..

1. Sinir bozucu Kepeği Ortadan Kaldırır:

Mango tohumlarından hazırlanan tereyağı, kepek sorununu tedavi etmek için saç derisine ve saç tellerine eşit olarak uygulanabilir. Ayrıca saça güç ve parlaklık katar. Saç dökülmesi, beyazlama ve alopesi de kontrol edilebilir.

Nasıl kullanılır:

 • Su ile mango tohumu tozundan bir macun yapabilir ve en iyi sonucu almak için saç derinize uygulayabilirsiniz..

2. İshal Belirtilerini Tedavi Eder:

Günde yaklaşık 2-3 kez alınan toz mango tohumları ishal ve dizanteri tedavisinde yardımcı olabilir. Toz, tohum güneşte kurutularak hazırlanabilir. Yaklaşık 1-2 gram her gün için doğru dozdur ve en iyi sonuç için bal ile birlikte alınmalıdır. Midedeki spazmları azaltmaya ve semptomları hızla hafifletmeye bile yardımcı olur..

3. İyi Diş Sağlığını Teşvik Eder:

Mango tohumları diş tozu hazırlamak için kullanılabilir. Toz haline getirilmiş mango tohumu tozu, nemlendirilmiş diş fırçasını daldırmak için kullanılabilir ve ardından dişleri fırçalamak için kullanılabilir. Bu, dişlerin sağlıklı ve vebadan uzak tutulmasına yardımcı olur. Dikkat! Biraz acı olabilir ama kesinlikle çabaya değer!

4. Kolesterol Düzeylerini Düşürür:

Mango tohumu tozu tüketimi ile kan dolaşımı iyileşir. Bu, vücutta LDL olarak da bilinen kötü kolesterol seviyelerini azaltır. Ayrıca vücuttaki kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Mango tohumlarının en iyi ve en önemli faydalarından biridir..

5. Kilo Kaybını Teşvik Eder:

Mango tohumu tozu, kan dolaşımını iyileştirerek ve kötü kolesterol seviyelerini tedavi ederek, vücuttaki yüksek kolesterol seviyelerinin neden olduğu obezitenin tedavisine ve kilonun azaltılmasına yardımcı olur. Metabolizma hızını da artırır.

Nasıl kullanılır:

 • Mango tohumu tozunu ılık suda karıştırıp her gün tüketerek birkaç hafta içinde sonuçları kesinlikle fark edebilirsiniz..

6. Saç Köklerini Güçlendirir:

Esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller mango tohumu tozunu saç problemlerinin tedavisi için mükemmel bir çare haline getirir ve saç sağlığını geri kazandırır. Mango tohumunun yağı da çıkartılıp bu amaçla kullanılabilir. Sana her zaman istediğin saçı vermek zorunda.

7. Kalp Sorunlarını Önler:

Diyette dengeli bir mango tohumu tozu dozu, hipertansiyonun azaltılmasına yardımcı olur ve kardiyovasküler sorunları uzak tutar. Mango tohumu tozu ile her türlü kalp sorunu önlenebilir ve tedavi edilebilir ve bu, onu diyete dahil etmeniz için size güçlü bir neden veren bir şeydir..

8. Dudakların Çatlamasını Önler:

Mango tohumu tozu ve yağı ile %100 doğal dudak balsamı hazırlanabilir. Dudakları nemlendirmenin yanı sıra yumuşatır. Mango tohumu yağı geceleri dudaklara sürülebilir. Bu, dudakların cilt hücrelerinin gençleşmesine yardımcı olur. Ayrıca kuruluk ve çatlakları iyileştirir..

Nasıl kullanılır:

 • Bir miktar su veya bal ile karıştırıp dudaklarınıza masaj yaparak ölü deriyi yok ederek dudak peelingi olarak kullanabilirsiniz..

9. Cildi Yumuşak ve Esnek Tutar:

Mango tohumu yağı cilt için bir nimettir ve kesinlikle içeriden nemlendirir ve besler. Nazik bileşenler, cilt üzerinde kullanım için mükemmel hale getirir ve kuruluğa karşı bir bariyer görevi görür. Cildinizi yumuşatmanın en iyi ve doğal yolu olan Mango yağı marketten kolayca temin edebilirsiniz..

10. Diyabeti Kontrol Eder:

Mango tohumları Diyabet için en etkili doğal ilaçlardan biridir. Bu tohumların toz haline getirilmiş halinin düzenli olarak alındığında kan şekerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu, bu bileşenle kan şekerini kolayca kontrol edebilen Tip II diyabet hastaları için kesinlikle bir nimettir. LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü de bilinmektedir..

11. Akneden Korunma:

Mango tohumu tozunun yüzünüz için en iyi faydalarından biri, anti-mikrobiyal özellikleridir. Cildinizi, sizi utandırabilecek inatçı akne ve sivilcelerden arındırdığı bilinmektedir..

Nasıl kullanılır:

 • 1 yemek kaşığı Mango tohumu tozunu 1 yemek kaşığı domates küspesi ile karıştırın ve gözle görülür bir fark görmek için yüzünüzde hafif bir ovma olarak kullanın..

12. Boğaz Gargarası:

Mango tohumu tozu, yaygın boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkilidir. Boğazınızda bulunan bakteri ve virüsleri yok edebilen birçok mikropla mücadele özelliğine sahiptir..

Nasıl kullanılır:

 • Bu semptomu tedavi etmenin en iyi yolu 1 yemek kaşığı Mango tohumu tozunu 1 bardak ılık suda karıştırıp boğaz gargarası olarak kullanmaktır..

Mango tohumlarının bu kullanımlarını okumak sizi şaşırtmadı mı? Bir daha mango yediğinizde, çekirdeğini atmayın. Bunun yerine güneşte kurutun ve pudra haline getirin. Bu, uygun şekilde saklandığında bir sonraki mango mevsimine kadar neredeyse bir yıl sürer. Düzenli olarak almak sizi ve ailenizi birçok sağlık bozukluğundan koruyabilir ve iyi olmanızı sağlayabilir. Bu harika iksiri deneyin ve deneyimlerinizi bize bildirin..