Parlak kiraz meyvelerinin parlak kırmızı demetlerinin görüntüsü, herkesin salya salgılamasına neden olabilir! Ağzınızda sulu, tatlı bir lezzet patlaması bırakırlar. Kiraz, lezzetli olmasının yanı sıra, vücudunuza sağladığı faydalarla da insanoğlunun bildiği en sağlıklı yiyeceklerden biridir! Ayrıca antioksidan ve besin açısından zengin profilleri ile koruyucu gıdalar listesinde üst sıralarda yer alırlar. Kalorisi düşük olan Kirazlar ayrıca suçluluk duymayan, sağlıklı bir atıştırma seçeneği sunar. Bu yazımızda Kiraz meyvesinin vücudumuz için önemini öğreneceğiz..

Kirazın Cilt, Saç ve Saç İçin Faydaları; Sağlık

Kiraz Meyvesi Nedir??

Kiraz, sert çekirdekli meyveler veya çekirdekli meyveler ailesine aittir. Daha soğuk iklimlerde, tipik olarak Amerika, Avrupa ve Asya’nın bir bölümünde yetiştirilirler. Kirazlar, olgunlaşma durumuna bağlı olarak ekşi veya tatlı olabilir. Meyve suları, tatlılar, kekler ve turtalar yapımında yaygın olarak kullanılırlar..

Kiraz Çeşitleri:

Kirazlar, tatlarına göre – tatlı veya ekşi – ayırt edilir. Tatlı olanları bütün olarak yemek için kullanılırken, vişneler sadece fırınlama veya şekerlemelerde kullanılır. Bazı yaygın kiraz türleri şunlardır:

 • Ekşi Kırmızı Kiraz: Esas olarak turta yapımında kullanılır ve ekşi tadıyla bilinir.
 • Tatlı Siyah Kiraz: İnanılmaz lezzetli tatlı tadıyla bilinen en ünlü kiraz çeşidi
 • Tatlı Pembe ve Sarı Kiraz: Rainier kirazları olarak da adlandırılan bu parlak meyveler, atıştırma veya tatlılar için mükemmeldir.

Kiraz Sağlığa İyi Gelir mi?

Kiraz, doğal bir antioksidan olan zengin bir C vitamini kaynağıdır. Düzenli olarak kiraz tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Ayrıca Alzheimer ve Demans gibi dejeneratif hastalık riskini de azaltırlar. Bu düşük kalorili, lif açısından zengin gıdalar kilo vermeye yardımcı olabilir ve Obeziteyi önleyebilir. Kirazların glisemik indeksi de düşüktür, bu da onları şeker hastaları için uygun hale getirir..

Kiraz Nasıl Yenir?

Kirazlar genellikle uzun bir sap ve merkezde bir tohum ile gelir. Organik meyveler olmadıkça, Kirazlar dış tabakada cömert bir pestisit tabakası ile gelir. Tüketmeden önce iyice yıkamak önemlidir..

 • Sapı çıkarın ve eti meyvenin kenarlarından ısırın.
 • Taşı veya tohumları atın.
 • Hatta meyveyi kesebilir, çekirdeğini atabilir ve yemek pişirmek veya meyve suyu sıkmak için kullanabilirsiniz.

Günde Ne Kadar Kiraz Yemeliyim??

Kirazlar size fazla kalori vermez. Bununla birlikte, içlerindeki lif sindirimi hızlandırabilir ve size gevşek dışkı ve ishale neden olabilir. Bu nedenle, yaklaşık iki porsiyonluk güvenli günlük miktarı aşmamanız tavsiye edilir. Günde 100 gram Kiraz.

Kirazların Besin Değeri:

İşte 1 fincan (yaklaşık 138 gr) çiğ, Tatlı Kiraz besin değerlerinin dağılımı:

 • Toplam Kalori: 86.9
 • Toplam karbonhidrat: 22.1 gram
 • Diyet lifi: 2.9 gram
 • şekerler: 17.7 gram
 • C vitamini: %16
 • K vitamini: %4
 • Potasyum: %9
 • Manganez: %5
 • Demir: %3
 • Kalsiyum: %2
 • Magnezyum: %4

Kirazın Sağlığa ve Cilt İçin Faydaları & Saç:

Aşağıdaki liste, kesinlikle bilmeniz gereken en iyi kiraz faydalarına ve yan etkilere sahiptir:

kiraz meyvesi faydaları

1. İç Sistemi Detokslar ve Temizler:

Kirazlarda sistemin tamamen temizlenmesine yardımcı olan besinler vardır. Bu özellikle karaciğer ve böbrekler için geçerlidir ve düzenli olarak kiraz veya vişne suyu tüketimi toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kirazlar vücuttaki istenmeyen atık maddeleri ortadan kaldırarak organların daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

2. Doğal Ağrı Kesici:

Kiraz meyvesindeki antosiyaninler, vücuda doğal bir ağrı kesici olarak yardımcı olan ve yaşayabileceğiniz tüm rahatsızlıkları tedavi eden enzimlerden biridir. Gut, kas ağrısı, artrit ve bunun gibi birçok sorun bir avuç kiraz veya bir bardak taze vişne suyu ile tedavi edilebilir. Bu, dayanıklılık seviyelerinin de yükseltilmesine yardımcı olur..

3. Sindirime Yardımcı Olur:

Kırmızı kiraz tüketimi ile sindirim sularının uyarılması, sindirim sistemine yardımcı olan ve ideal bir şekilde çalışmasına yardımcı olan şeydir. Kirazlar ayrıca dışkılarınıza hacim katan diyet lifi ile yüklenir. Sindirimi teşvik edebilir ve aynı zamanda kabızlığı önleyebilirler..

4. Osteoartritten Kurtulma:

Kirazlar, doğal anti-inflamatuar ajanlar olan polifenoller ve C vitamini bakımından zengindir. Kirazların özellikleri, kandaki ürik asit seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur ve böylece vücut kısımlarındaki, özellikle eklemlerdeki iltihaplanmayı önler ve tedavi eder. Bu nedenle, artrit hastalarına ağrı kesici için kiraz önerilir. Bu, vücudumuza en iyi Kiraz meyve faydalarından biridir..

5. Saç Sağlığına Faydaları:

Kirazın sağlığa faydalarından biri, saçınızın sağlığını iyileştirmedeki rolüdür. Kiraz, saçınızın gücü için gerekli olan C, B ve K Vitamini gibi birçok besin içerir. Kirazlarda saç büyümesini iyileştirmeye ve saç dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olan yüksek düzeyde antioksidanlar vardır. Bu iki fayda, günümüzde yalnızca krizin nüfus arasında yaygın olması nedeniyle insanlar tarafından oldukça talep edilmektedir..

6. Cilt Sorunlarını Tedavi Eder:

Akne vulgaris, rozasea ve diğer tüm cilt sorunları günlük öğünlerde kırmızı kiraz tüketimi ile tedavi edilebilir. A vitamini seviyeleri ve antibakteriyel özellikler, cilt problemlerinin giderilmesine ve temiz ve kusursuz kalmasına yardımcı olur. Kiraz ayrıca cildi güneş hasarına, koyu lekelere ve lekelere karşı koruduğu bilinmektedir..

7. Bağışıklığı Artırır:

Melatonin, kırmızı kirazlarda iyi miktarlarda bulunan bir enzimdir. Bu, bağışıklık sistemini geliştirmek ve çeşitli enfeksiyon ve hastalıklara karşı güçlü kılmak için gereklidir. Ayrıca, 100 gram Kiraz, soğuk algınlığı, grip gibi yaygın sorunları önlemek için gerekli olan C Vitamininin yaklaşık %15’ini içerir..

8. Kalp-Sağlıklı Gıda:

Kiraz meyvesinin vücuda kullanımları çoktur. Bu meyvenin vücudunuza sağlayacağı başlıca avantajlardan biri sağlıklı bir vücutta sağlıklı bir kalptir. Melatonin yine kalp hastalıklarını ve her türlü kardiyovasküler sorunları uzak tutmaya çalışır. Kalbin düzgün çalışmasını, atak ve felç risklerinden uzak durmanızı sağlar..

9. Kanserle Savaşır:

Hepimizin bildiği gibi kanser, vücutta meydana gelebilecek en ölümcül hastalıklardan biridir. Bununla birlikte, belirli besinlerin ve antioksidanların düzenli tüketimi, vücuttaki kanserli hücrelerin büyümesini engelleyebilir. Aynı şey kırmızı kirazlardan da elde edilebilir. Beta karoten burada en önemli olanlardan biridir..

10. Kan Şekeri Düzeylerini Düşürür:

Dengeli şeker, Kiraz yemenin en önemli faydalarından biridir. Çalışmaya göre Kirazlar, glikoz metabolizmanızı artırabilecek fitokimyasallar içerir. Bu da vücuttaki kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca insülin üretimini artırarak onları şeker hastaları için şiddetle tavsiye edilen yiyeceklerden biri yapar..

11. İyi Uykuyu İndükler:

Kirazlar, vücudunuzun uyku döngüsünü düzenleyebilen Melatonin adlı bir madde içerir. Araştırmalar, her gün Kiraz tüketen kişilerin eskisinden daha uzun süre ve daha kaliteli uyuyabildiğini gösteriyor. Uyumakta zorluk çekiyorsanız, yatmadan önce sadece bir fincan Kiraz’a güvenin. Bu, Kiraz meyvesinin birçok kullanımından biridir..

12. Yaşlanma Karşıtı Özellikler:

Kirazın cilde faydaları saymakla bitmez. Kirazlar, hücresel düzeyde hasara neden olan serbest radikallerle savaşabilen antioksidanlar açısından zengindir. Bu, serbest radikal hasarından kaynaklanan kırışıklıklar, lekeler ve koyu lekeler gibi birçok yaşlanma belirtisinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, size daha genç ve daha sıkı bir görünüm kazandırmak için Kolajeni artırmaya yardımcı olurlar. Bu, kirazın cilt için en büyük faydalarından biridir..

13. Cildi Aydınlatır:

Kirazların bir diğer önemli faydası da ten renginizi aydınlatmadaki rolüdür. Kirazlar, doğal bir cilt aydınlatma maddesi olan C vitamini bakımından zengin meyvelerdir. Cildinizi nemlendirebilir ve ayrıca kusursuz, lekesiz cildi ortaya çıkarmak için cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olabilirler. İçlerindeki temel vitaminler ve mineraller doğal bir ışıltı katabilir.!

14. Doğal Seks Güçlendirici:

Kiraz, cinsel dürtünüzü artırabilecek en iyi yiyeceklerden biridir. Bunlar, penisinizin sağlığını güçlendirerek ve libidonuzu geliştirerek çalışan doğal bir afrodizyaktır. Organlarda plak oluşumunu önleyen ve böylece cinsel organlarınıza giden kan dolaşımınızı artıran antosiyaninler içerirler..

15. Migrenleri Hafifletir:

Kirazların şiddetli baş ağrıları ve migrenlere yardımcı olduğu bilinmektedir. Koyu pigment, beyne giden ağrı sinyallerini engelleyebilen flavonoidler içerir. Ayrıca, iltihap önleyici özellikleri, ağrıya neden olan dokulardaki iltihabı azaltabilir. Bu nedenle kronik baş ağrısı çekenlere bir kase vişne veya bir bardak koyu kırmızı vişne suyu tavsiye edilir..

16. Optik Sağlığı İyileştirir:

Kirazlar iyi miktarda C vitamini, antioksidanlar ve hatta göz sağlığınızı iyileştiren Beta karoten içerir. Bu ajanlar, optik sinirlerinizi güçlendirmeye ve görüşünüzü artırmaya yardımcı olur. Kirazlar ayrıca yaşlanma faktörlerinin neden olduğu oküler dejeneratif bozuklukların riskini de azaltabilir..

17. Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir:

Kirazlar, beyin fonksiyonlarınızı olumlu yönde etkileyebilecek Antosiyanin açısından zengindir. Bilişsel yetenekleri geliştirmenin yanı sıra beyin hücrelerinin dejenerasyonunu da önler. Yüksek miktarda antioksidan, vücutta hücre hasarına neden olan serbest radikallerle savaşır. Ayrıca beyinde iltihaplanma olasılığını da azaltır..

18. Kan Basıncını Düşürür:

Araştırmalar, düzenli olarak Vişne suyu tüketenlerin sistolik kan basıncındaki kontrol nedeniyle kalp hastalıklarına yakalanma şanslarının daha düşük olduğunu gösteriyor. Vişne suyunun kan basıncı ölçümlerinde kişinin durumunu önemli ölçüde iyileştirebilecek 2 mm/Hg’lik bir azalma gösterilebilir. Düzenli egzersiz ve diyet planının yanı sıra Tart vişne suyu tüketmek kalbinize çok iyi gelebilir..

19. Kilo Kaybına Yardımcı Olur:

Kirazlar, sindirimi iyileştirebilen ve böylece kilo vermeye yardımcı olan lif bakımından zengin meyvelerdir. Bu meyveler ayrıca iç sistemi temizleyebilir ve vücuttaki istenmeyen toksinleri ortadan kaldırabilir. Bu nedenle, Vücuda besin sağlamak ve egzersiz faydalarınıza katkıda bulunmak için antrenman sonrası bir içecek olarak Vişne suyu önerilir..

20. Kirazın Gebelikte Faydaları:

Kiraz hamilelik sırasında sayısız fayda sağlar. Kiraz, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra, küçük olanın beyin sağlığını da artırabilir. Kalsiyum, Manganez ve Magnezyum açısından zengin olan kiraz, annenin kemik sağlığını iyileştirdiği gibi eklem boyalarını da önler. Ayrıca uyku kalitenizi artırmanın yanı sıra gestasyonel diyabet riskini azaltmak için de iyidirler..

Kiraz Yan Etkileri:

Kirazlar sağlık yararları ile dolu olsa da, vücudumuz için risklerden tamamen arınmış değildirler. Aşağıda, Kiraz meyve özü yan etkileri ve fazla Kiraz yemenin yan etkileri listelenmiştir:

 • Kusma
 • İshal
 • Mide bozukluğu
 • dehidrasyon
 • kramplar
 • Gıda duyarlılığı olan kişilerde alerji

Kirazın harika faydalarını öğrendiğinize göre, bu harika meyveler için yerel pazarlarınızı aramanın zamanı geldi. Kaliteli Kirazlar birçok çevrimiçi mağazada mevcuttur. Yerel meyvelerden daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen, en az bir porsiyon mevsimlik kiraza sahip olmak size sağlık ve esenlik vaat edebilir. Kiraz için Şerefe!