“Bahçe roketi” olarak da bilinen mütevazi roka, herkese sunabileceği birçok sağlık yararına sahiptir. Bu, içlerinde enfes besinler bulunan turpgillerden bir sebzedir ve içine dişleri batırıldığında verdiği biberli baharatlı tadıyla bilinir. Roka güzel bir salata yapar, lezzetlidir ve mineraller ve vitaminler gibi sağlıklı şeylerle de doludur. Rokada sizinle paylaşmak istediğimiz başka zorunlu bileşikler de var..

Lafı fazla uzatmadan rokanın faydalarına bir göz atalım. Bu nedenle, lütfen okumaya devam edin ve aynı şey için iyi bilgi edinin..

Rokanın Sağlığa Faydaları

Faydalar:

1. Kilonuzu azaltmak ve bel çizginizi azaltmak istiyorsanız, doğrayın ve güzel rokayı çiğneyin. Bunun nedeni, sebzenin çok düşük kaloriye sahip olmasıdır. Yani her gün bir fincan roka yeseniz bile sizi şişmanlatmaz. Sağlık uzmanları ve kısa sürede sıfıra ulaşmak isteyenler her gün bir fincan roka içmeyi düşünmeliler.

2.  Her sabah bağırsak hareketleriyle ilgili sorunlarınız mı var? Cevabınız EVET ise ve reçetesiz satılan ilaçlardan ve buna yardımcı olacak müshillerden bıkmışsanız, roka deneyin. Bunun nedeni, rokada sindirime yardımcı olan bol miktarda lif bulunmasıdır. Sindirim sistemi, suyu emmeye yardımcı olacak ve ayrıca bağırsak hareketlerinin kolayca dışarı akmasını sağlayacak liflere ihtiyaç duyar..

3.  Uzmanlar, antikanser ajanının roka olduğunu söylüyor. Mütevazı rokada bulunan bileşikler, insanların kanserin pençelerinden uzak durmasına yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, sebzenin bol miktarda fitokimyasal içermesi ve antioksidanlar açısından da zengin olmasıdır. Her ikisi de süper gladyatörler olarak bildiğimiz serbest radikallerin neden olduğu zararları yenmek için çalışmaya geldiğinde, kontrolsüz bırakılırsa kansere neden olan hücrelerin kendini geliştirmesine ve büyümesine izin verir. Roka vücudun secde, meme, serviks, kolon ve yumurtalık kanserlerinden de korunmasına yardımcı olur..

4.  Uzmanlar, rokanın folik asit açısından zengin olduğunu söylüyor. Folat şu anda hamile veya emziren kadınlar için çok önemlidir. Bu, doğum sırasında kadınlara da yardımcı olan ve ayrıca fetüsün güçlenmesine yardımcı olan, herhangi bir doğum veya tüp kusurunu endişelendirmeye yardımcı olan bir asittir. Ayrıca rokada B grubu vitaminleri gibi bol miktarda vitamin bulunmaktadır. Sağlık uzmanları, pantotenik asit, B6, riboflavin, tiamin ve diğer B grubu vitaminlerin varlığının vücutta hücresel işleyişin çok yüksek düzeyde olmasına yardımcı olduğunu söylüyor..

5. Uzmanlar, günlük olarak roka tüketen bir kişinin vücuduna çok fazla K vitamini geleceğini söylüyor. Bunun nedeni, erkeklerin doksan mikrograma ihtiyaç duymasıdır ve uzmanlar, vücudun iyi çalışması için gereken tüm K vitamini miktarlarını getirecek olan miktarın neredeyse iki katına ihtiyaç duyarlar. Vücuttaki kalsiyumun emilmesi gerekir ve K vitamini etrafta olduğunda iyi emilir. Bu, kemik güçlendirme ve osterotropik aktivitelere de yardımcı olur. K vitamininin beyindeki nöronal hasarları da azalttığı bilinmektedir ve bu nedenle alzheimer ve bunama hastalarına roka yedirilmelidir..

6. İyi bir göz büyümesi ve görme için, içinde A vitamini bulunan diğer yiyeceklerle birlikte bol miktarda roka tüketilmelidir. Sebze, daha iyi görmeye yardımcı olacak ve yaşlandıkça görme kaybını önleyecek yeterli miktarda A vitamini ve beta karoten içerir. A vitamini ayrıca vücudu akciğer, cilt ve vücudun diğer kısımlarındaki kanserlerden de koruyacaktır. Bu nedenle, bugünden bir fincan roka alın.

7.  Uzmanlar, rokada vücutta yeterli miktarda C vitamini bulunduğunu ve bu vitaminin bir antioksidan olarak genel sağlık ve esenliğe dikkat edecek kadar güçlü olduğunu söylüyor..

8. Diyetisyenler, rokada bol miktarda klorofil bulunduğunu ve bunun çok fazla mineral ve vitaminin vücuda bu tür kaynaklardan geldiği için önemli olduğunu söylüyor. Bu, sistemimizde üç yüzden fazla metabolik fonksiyona yardımcı olur ve klorofil de vücudumuzu aflatoksinlerden korumaya yardımcı olur. Küf gibi görünen aflatoksinler kontrol altında tutulmazsa vücuttaki DNA’yı değiştirerek kansere ve karaciğerde hasara yol açabilir.

9. Rokada, vücutta olması gereken antioksidanlar kadar harika olacak çok sayıda karoten, Lutein ve zeaksantin vardır. Bu, makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olacaktır. Uzmanlar, bunların ayrıca bizi kanserden uzak tutmaya yardımcı olacak antioksidanlar olduğunu söylüyor..

Diğer Faydaları:

Roka Aşağıdaki Minerallere Sahiptir:

a. Kalsiyum

B. Bakır

C. Demir

NS. Magnezyum

e. Manganez

F. Fosfor

G. Potasyum

H. Selenyum

ben. Sodyum

J. Çinko

Neden roka yemeniz gerektiğinin bir başka yönü de, içinde vücut için önemli olan oksalatların bulunmasıdır. Bu, yapraklı türlerin birçok yeşil sebzesinde bulunan bir mineraldir ve vücuda çok fazla kalsiyum getirir..

Aralarından seçim yapabileceğiniz çevrimiçi roka üzerinde birçok tarif var. Ama rokanın meyve suları ve salataları gibi kendi tarifleriniz varsa paylaşmak isteriz, sizden haber almak isteriz..

Bunlar rokayı sevmemizin en iyi dokuz nedeniydi. Bazı ipuçlarınızı ve fikirlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz, lütfen aşağıya yazmaktan veya yorum yapmaktan çekinmeyin. Sizinle paylaşmayı sevdiğimiz gibi sizden haber almayı da seviyoruz.

Görsel Kaynağı: Shutterstock