Turp, ismin kendisi yüzünüzde bir tiksinti ifadesi getirebilir! Turpun keskin kokusu onu sebze krallığında popüler olmayan bir bileşen yapar. Bununla birlikte, turp faydaları (mooli faydaları) sağlığımıza sayısızdır ve doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilir. Turp, Hintçe’de “Mooli”, Telugu’da “Mullangi”, Tamilce’de “Mullanki”, Kannada’da “Mulangi” ve Marathi’de “Mūlī” olarak adlandırılır. İyi pişirildiğinde, turp lezzetli tadabilir ve daha fazlasını istemenize neden olabilir. Bu sebze ve ayrıca saç, cilt ve sağlık için bazı önemli Turp Faydaları hakkında biraz daha fazla şey öğrenmeye başlayalım..

Turpun Sağlık, Saç ve Saç İçin 18 İlginç Faydası (mooli); Deri

turp nedir?

Turp, Brassicaceae familyasına ait bir kök sebzedir. Turp’un antik Avrupa döneminde yetiştirildiğine ve daha sonra dünyanın geri kalanına tanıtıldığına inanılıyor. Keskin ve keskin tadından sorumlu olan birçok kimyasal madde ile doldurulurlar. Bu yenilebilir kökler salatalarda, çorbalarda, patates kızartmasında ve hatta ünlü Mooli Sambar’da yaygın olarak kullanılmaktadır! Turp yaprakları da besleyicidir ve yemek pişirmek için kullanılabilir..

Turp Çeşitleri:

Turp kökünün, piyasada yaygın olarak görülen beyaz versiyonunda olduğunu düşündüyseniz, bir sürprizle karşı karşıyasınız! Dünyada yetişen birçok turp çeşidi vardır ve bunlar arasında popüler olanlar:

 • Beyaz Buz Saçağı: Oldukça keskin olan Beyaz Turp.
 • maytap: Yuvarlak şekilli ve beyaz uçlu parlak kırmızı renk.
 • Kiraz Güzeli: Salatalarda yaygın olarak kullanılan kırmızı turp.
 • Beyaz Güzellik: Tatlı tatma turp.
 • Fransız Kahvaltısı: Tatlı ve hafif bir tada sahip gevrek turp.
 • Erken Kızıl Altın: Kırmızı kabuklu ve içi beyaz yuvarlak şekilli turp.
 • Daikon Uzun Beyaz: 18 inç uzunluğa kadar büyür ve oldukça büyüktür.
 • Ateş ve Buz: Üstte ve altta Kırmızı ve Beyaz tonları olan turp.

Turp Sağlığa İyi Gelir mi??

Turp vücudumuza sayısız fayda sağlar. Yüksek miktarda C Vitamini ile bağışıklık artırıcı özellikleri ile bilinir. Turp ayrıca daha iyi sindirime yardımcı olmak ve kabızlığı önlemek için harika bir diyet lifi kaynağıdır. Turp, antosiyaninler ve diğer güçlü antioksidanlar açısından zengin olduğu için ölümcül kanserleri bile önleyebilir..

Turp Besin Değerleri:

100 gram porsiyon başına Turp’un besin değeri aşağıdadır:

 • Toplam Kalori: 16
 • Toplam karbonhidrat: 3.4 gram
 • Diyet lifi: 1,6 gram
 • Proteinler: 0.7 gram
 • Potasyum: 233 mg
 • Sodyum: 39 mg
 • C vitamini: %24
 • B6 Vitamini: %5
 • Magnezyum: %2
 • Kalsiyum: %2

turp nasıl yenir?

Turplar, besinlerini bozulmadan tutmak için genellikle ham halde tercih edilir. Bununla birlikte, güçlü kokuları ve keskin tadı birçok insan için itici olabilir. Bu gibi durumlarda onları hafifçe buharda pişirebilir veya soslara ve çorbalara ekleyebilirsiniz. Havuç gibi tatlı tadı olan sebzelerle turp eklemek de tadı nötralize edebilir. Birçok kişi ayrıca yaban turpu veya Wasabi’ye alternatif olarak kırmızı turp veya Daikon kullanır..

Etkileyici Turp Sağlık Faydaları:

turp sağlığa faydaları

Burada cilt, saç ve sağlık için 18 turp faydasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Kanserleri Önler:

Herkes kanser adına omuz silkiyor ve insanlar bir gün onların da hayatlarını veya sevdiklerini kaybetmesinden korkuyor. Hastalık korkutucu ve tedavisi çok maliyetlidir ve çoğu durumda hastaların iyileşmeden sonra bile birçok yan etkisi vardır. Bununla birlikte, uzmanlara göre, her gün bir turp yiyerek başlayabilirsiniz; bu, vücudunuzu sebzede bulunan fitokimyasallarla tanıştırmak ve kansere karşı koruyucu özelliklerin kanseri yenmesine yardımcı olacağını söylüyor. Ayrıca turpta bulunan C vitamini hücrelerin uzun süre sağlıklı ve uzun süre kalıcı kalmasına yardımcı olur..

2. Kan Basıncını Düzenler:

Turpun hipertansiyon kontrolü ve kan basıncı kontrolüne de yardımcı olduğu bilinmektedir. Sebze, birçok diyette sodyumun boşaltma etkileriyle mücadeleye yardımcı olan potasyum gibi minerallerle doludur ve bu da sizin için kan basıncı seviyelerini kontrol eder. Doktorunuza sorun, o da aynı fikirdedir, bu yüzden büyükanne ve büyükbabalarımız her sabah aç karnına bir bardak turp suyu içerdi. O yüzden gidip turp yemek için geç kalmayın.

3. Diyabeti Kontrol Altında Tutar:

Pankreas, vücudumuzda kan dolaşımındaki glikozu emmeye yardımcı olan insülin adı verilen bir hormon salgılar. Diyabetik olduğunuzda, vücudunuz pankreas tarafından üretilen insülini ememez veya belki de hastalık nedeniyle vücudunuz o miktarda insülini ya da hiçbirini üretemez. Bununla birlikte, her gün bir turp yemeye başlarsanız, glisemik indeksi yönetecek ve kandaki şeker seviyelerinin zıplamasına izin vermeyecek çok sayıda çözünür lifiniz olabilir. Bu yüzden şiddetle tavsiye edilir.

4. Soğuk Algınlığı ve Öksürük Sıklığını Düşürür:

Birçoğumuz soğuk algınlığı ve öksürükten muzdaripiz ve turp yemek iyi olur. Bunun nedeni, mütevazı sebzenin boğazdaki mukus oluşumlarını temizlemeye ve temizlemeye yardımcı olacak birçok anti-konjestif özelliğe sahip olmasıdır. Bağışıklık seviyeleri de kontrol altında tutulacak ve bu, öksürük ve soğuk algınlığının da halledileceği anlamına geliyor..

5. Sarılığı Tedavi Eder:

Sebze, sarı humma ve sarılığı yenmek için de çok yardımcıdır. Bu sebzenin, sistemimizdeki toksinleri de uzaklaştırdığı ve karaciğeri pembe sağlıkta tuttuğu bilinmektedir. Kandaki bilirubin içeriği sebze tarafından yönetilir ve sebze tüketildiğinde oksijen seviyeleri artar. Kırmızı kan hücreleri yok edilmez ve sarılıktan da erken iyileşme garanti edilebilir..

6. Kabızlığı ve Yığınları Önler:

Sebzenin kabızlığı yenmek ve bireylere düzgün bağırsak hareketleri sağlamak için birçok gücü vardır. Turptaki yüksek lif içeriği, sindirim sisteminin iyi çalışmasına izin verdiğinden, yiyeceklerin sindirim sisteminden temizlenmesine de yardımcı olduğu için sabah hareketi ihtiyaçları pürüzsüz olacaktır. Uzmanlar, kolonun da iyi durumda ve şekilde tutulduğunu ve safra salgısının da büyük ölçüde kolaylaştırıldığını söylüyor. Doktorlar ayrıca Turp’a kazıkların giderilmesini tavsiye ediyor.

7. Kilo Kaybına Yardımcı Olur:

Turp’un kilo kaybı için faydaları sağlık endüstrisi tarafından bilinmektedir. Uzmanlar, kalori alma konusunda turpun neredeyse sıfır olduğunu ve lifin yüksek olduğunu söylüyor. Bu sebzenin özellikle yaprakları tüketilmeli, yumrunun tamamı yenebilir veya suyu sıkılabilir. Yemekten önce bir bardak meyve suyu sizi tok tutar ve daha sonra açlıktan kendinizi şımartmazsınız.

8. Böcekleri Uzaklaştırır:

Birçok kültürde turp ezmesi, tahriş edici böcek ısırıklarını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Kaynaklara göre, sokmalara ve ısırıklara dikkat edilmezse komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve turptaki kaşıntı önleyici özellikler, sokmaları ve ısırıkları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Uzmanlar, örneğin, etkilenen bölgelere uygulanan macun veya meyve suyu ile iltihaplanma ve ağrılar da azaltılabilir..

9. Yaşlanma Karşıtı Özellikler:

Beyaz turpun cilt için faydaları çoktur. Mütevazı sebzede bol miktarda antioksidan ve vitamin bulunan turp, serbest radikal etkisinin tersine çevrilmesi veya yavaşlatılması için yenmelidir. Çiğ turp ezmesi cilde maske olarak uygulandığında sizi uzun süre genç tutar. Cilt aydınlatma özellikleriyle bile bilinir..

10. İYE Riskini Azaltır:

Turp, idrar yaparken yanma hissine yardımcı olur. Temel olarak turp, atık ürünü vücudumuzdan temizleyen idrar üretimini artırmaya yardımcı olan özel bir özelliğe sahiptir. Bu temelde sistemimizin temizlenmesini iyileştirir ve dolayısıyla üriner sistemimizde başka enfeksiyonları önler. Bu, böbreğin işini kolaylaştırır. Turpun idrar söktürücü özelliğinden dolayı kandaki toksik ürünün kolayca atılmasına yardımcı olur ve daha sonra böbreklerden yıkanarak atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle böbrek koşullarımızı iyileştirir ve böbrek rahatsızlıklarından muzdarip insanlar için de faydalıdır..

11. Kardiyovasküler Sorunları Önler:

Turp, sağlık koşullarının iyileştirilmesinden sorumlu olan flavonoid antioksidanlar içerir. Bunlar arasında çeşitli sağlık yararları sağlar, ayrıca kardiyovasküler durumu iyileştirmeye yardımcı olur. Bileşik antosiyaninler bu sebzeye sadece renk vermekle kalmaz, aynı zamanda kalp hastalıklarını da azaltır. Bu bileşik, kardiyovasküler hastalıkları düşürmede gerçekten çok faydalıdır ve ayrıca anti-inflamatuar ve anti-kanser özelliği gibi diğer özelliklere sahiptir. Ayrıca kan basıncını düşürmek ve normal duruma getirmek, arter duvarlarına baskı yapmayan kolay kan akışını artıracaktır..

12. Cildi Besler:

Turp, daha iyi cilt dokusu sağlamak için faydalı olan fosfor ve çinko gibi mineraller açısından oldukça zengindir. Vitamin C ve B kompleksi de cildimiz için iyidir. Turptaki bu takviyeler cildimizi iyileştirir ve cilt rahatsızlıklarımızı azaltır. Turp, cildimizi temizlemeye yardımcı olan dezenfektan özelliğine sahiptir ve çiğ turp ezilerek yüz paketleri yapılabilir. Döküntü, çatlak ve kuruluk gibi cilt rahatsızlıkları, turp tüketilerek veya cilt paketleri uygulanarak azaltılır. Bu sebze bol miktarda su içerdiğinden cildimizi nemlendirerek kuruluğu yenmeye de yardımcı olur..

13. Vücudu Nemlendirir:

Besin maddelerinin yanı sıra turp, bize başka bir fayda sağlayan çok miktarda su içerir. Su, sağlıklı bir vücut için gerekli olan ve uygun seviyede tutulması gereken ana bileşendir, aksi takdirde sağlık sorunlarına neden olur. Böylece, bu su içerikli sebze vücudumuzu nemlendirmeye yardımcı olur ve bu da sağlığımızın farklı koşullarını iyileştirmeye yardımcı olur. Dehidrasyonu azaltmak temel olarak vücudumuzdaki besinlerin gıda maddelerinden uygun şekilde alınmasını iyileştirir. Kabızlık sorunları, sindirim bozuklukları, cilt rahatsızlıkları sağlıklı kalarak azalır.

14. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

C vitamini, kırmızı turptan oluşan bir antioksidan görevi görür ve bağışıklık sistemi sağlığımızı iyileştirmeye yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, daha iyi sağlık koşulları sağlamak için çok önemlidir. Bağışıklık sisteminizi geliştirmek, basit hastalıklardan kanser gibi karmaşık hastalıklara kadar birçok hastalıkla savaşmanıza yardımcı olur. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin çalışmalarını mikroplara ve vücudumuzda oluşan serbest radikallere karşı savaşmayı kolaylaştıran sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olur..

15. Solunum Bozukluklarını Önler:

Turp tüketilerek solunum koşulları iyileştirilir. Turp oldukça keskin olmasına rağmen birçok hastalığın tedavisine yardımcı olur ve aynı zamanda bizi bu hastalıklardan korur. Bu doğal element, boğazımızdaki boğaz ağrısına neden olan ekstra mukusu ortadan kaldırmaya yardımcı olur, dolayısıyla bizi hastalıktan korur. Ayrıca burun tıkanıklığından kurtulmayı sağlar ve böylece solunum bozukluklarını iyileştirir. Astım ve bronşit gibi solunum rahatsızlıklarından kurtuluruz. Nefes borusu ve akciğer tahrişleri, genel soğuk algınlığı veya aynı zamanda azaltılmış herhangi bir alerjiden kaynaklanır..

16. Saç Dökülmesine Karşı Savaşır:

Turpların saç dökülmesi, incelme ve kırılma gibi saç bozukluklarını tedavi ettiği bilinmektedir. Turp suyunun en iyi faydalarından biri saça verdiği zararları onarmasıdır. Saç dökülme olasılığını azaltmak için kökleri köklerden güçlendirebilir. Turp suyunu topikal olarak uygulamak ve kafa derisine iyice masaj yapmak saçınızın hacmini artırır. Bu, saçların yeniden büyümesi için harika bir turp faydasıdır..

17. Kepeği Giderir:

Kaşıntılı, pul pul dökülen bir saç derisinden şikayetçiyseniz, Turp’u deneyin! Turp suyu, Kepek gibi mantar enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi edebilir. Kafa derisinin şiddetli kaşıntı ve tahrişinden geçici olarak rahatlama sağlayabilir. Sadece taze turp suyunu çıkarın ve saç derisine uygulayın. İyice masaj yapın ve 30 dakika bekletin. Kepek önleyici bir şampuanla takip edin.

18. Karaciğeri ve Safra Kesesini Korur:

Safra kesesi problemleriniz varsa, turp sizin için faydalı olabilir. Kara turp suyu, kan lipid düzeylerini düşürerek inanılmaz temizleme özellikleriyle bilinir. Vücuttaki kolesterolü düşürerek, karaciğer ve safra problemleri olasılığı önemli ölçüde azaltılabilir..

Turp Yan Etkileri:

Turp sağlığımız için oldukça faydalı olsa da aşırı tüketimi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşağıda turp dezavantajlarından bazıları listelenmiştir:

 • Kötü Ağız Kokusu
 • dehidrasyon
 • Mide rahatsızlıkları
 • Yanma hissi
 • ülserler
 • Düşük kan basıncı
 • Fazla idrar çıkışına neden olabilir.
 • Hamilelik sırasında Turp almak, şişkinliğe ve şişkinliğe neden olabileceğinden tavsiye edilmez..

Turpun cilt, saç ve sağlık için en önemli faydalarını gördüğünüze göre, artık onu diyetinize dahil etmenin zamanı geldi. Turp iğrenç kokabilir, ancak bu sebzeye bir kez düşkün olduğunuzda, onu asla bırakmayacaksınız! İnternette turp tadı nasıl lezzetli hale getirileceğini gösterebilecek birçok ilginç tarif var. Turp’u daha eğlenceli hale getirmek için üzerlerine tıklayın ve evde pratik yapın.