Spirulina, protein ve besin maddeleri, vitaminler ve antioksidanlar bakımından çok yüksek olan doğal bir algdir (siyanobakteriler). Esas olarak iki tür siyanobakteriden elde edilir: Arthrospira platensis ve Arthrospira maxima. Normalde bitkiler genellikle toprakta büyür, Spirulina vahşi doğada hem tatlı suda hem de tuzlu suda mavi-yeşil algler şeklinde büyür, ayrıca çiftçiler Spirulina çiftliklerinde ticari olarak yetiştirirler..

Bu bitki besin takviyesi olarak da tüketilmektedir. Ayrıca tablet, toz ve pul şeklinde de mevcuttur. Spirulina büyük ölçüde proteinlerden ve amino asitlerden oluşur ve bu nedenle vejetaryenlerin vücut geliştiricileri için faydalıdır. Yüksek protein ve demir içeriği hamilelik sırasında, ameliyattan sonra ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalıdır. Ek bir protein ve besin kaynağı sağlamak için gıdalara eklenen bir besin takviyesi olarak yüzyıllardır kullanılmıştır ve spirulina’nın birçok sağlık yararı vardır.

Sağlık ve Cilt İçin En İyi 15 Spirulina Faydası

Spirulina’nın Sağlığa Faydaları:

Spirulina, süper yiyeceklerden biri ve belki de dünyanın en besleyici gıdası olarak dünyayı kasıp kavurdu. Algler, Meksika, Afrika ve Hawaii dahil olmak üzere birçok ülkede doğal olarak mevcuttur. Sağlık ve cilt için birçok spirulina faydasına ve kullanımına bir göz atalım..

1. Yeterli Proteine ​​Sahiptir:

Spirulina, neredeyse %90’ı sindirilebilir olan en az %60 proteinden oluşur. 112 gramlık bir porsiyon yaklaşık 64 gram protein sağlar. Protein vücut ağırlığının %15’ini oluşturur ve sağlıklı büyüme için hayati bir besindir. Protein insan vücudunun sağlığında hayati bir rol oynar. Hepimizin buna ihtiyacı var. Sadece yarım fincan Spirulina 32 gram protein verir! Spirulina, insan vücudunun optimum sağlığı korumak için ihtiyaç duyduğu 21 amino asidin tamamını içerir ve bu da onu eksiksiz bir protein kaynağı yapar. Spirulina da iyi bir bitkidir. Bazı araştırmalar, günlük öğünde 2 yemek kaşığı spirulina’nın günlük protein ihtiyacınızı karşılayabileceğini gösteriyor, ancak diğer protein kaynaklarını yemeyi bırakmamak akıllıca olacaktır..

2. Temel Yağ Asitlerini Sağlar:

Esansiyel yağ asitleri vücut için iyi yağlardır. Bu yağlar vücutta üretilmediği için bunları içeren gıda kaynaklarından sağlanması gerekir. Ana işlevleri, kalp hızı, kan basıncı, doğurganlık ve bağışıklık sistemi işlevi gibi vücut işlevlerini kontrol etmektir. Ve iyi haber şu ki, spirulina gama-linolenik asit (GLA), alfa-linolenik asit (ALA), linolenik asit (LA), stearidonik asit (SDA), eikosapentaenoik asit (EPA) gibi %4 ila %7 esansiyel yağ asitleri içerir. ), dokosaheksaenoik asit (DHA) ve araşidonik asit (AA) Gıdalarda bulunmadığı için genellikle vücudun kendisi GLA oluşturmak zorundadır, ancak spirulina GLA içeren gıdalardan biridir. Aynı zamanda Omega 3 yağ asitleri açısından da doğal olarak yüksektir, bu da yemek morina karaciğeri yağı ile alındığında daha da faydalı olan inanılmaz anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu anlamına gelir..

3. Hayati Besinlere Sahiptir:

Spirulina, havuç ve tatlı patates gibi birçok renkli kök sebzelerde, koyu yapraklı sebzelerde ve ayrıca domates, kayısı ve kavun gibi birçok parlak renkli meyvelerde bulunan karotenoidlerin en zengin doğal kaynağıdır. Spirulina ayrıca E vitamini, B kompleks vitaminleri ve çinko, bakır, demir ve selenyum gibi çeşitli faydalı mineraller sağlar. Parçaladığımızda, spirulina’nın yaklaşık 1,7 gram yağ içerdiğini ve bol miktarda manganez, potasyum ve magnezyum dahil olmak üzere vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her besinden birazını içerdiğini not edebiliriz..

4. Beyninize Güç Verin:

Folat ve B-12 vitamininin beyin ve sinir sisteminin sağlıklı işleyişinde önemli rol oynadığını biliyoruz. Spirulina’nın bu besinler açısından zengin olması, yaş ilerledikçe bilişsel işlevin korunmasına yardımcı olur. Bu besin takviyesi, beyin fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur. Spirulina’nın sık alımı, beyninizin düzgün çalışmasına yardımcı olabilir. Spirulina’nın Alzeimers ve Parkinson hastalığının önlenmesinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Spirulina’nın sahte B12 vitamini içerdiği ve bu nedenle insanlarda etkili olmadığı düşünüldüğü için B12 hakkında hala bazı tartışmalar var..

5. Alerji Belirtilerini Tedavi Eder:

Spirulina, alerjilerin, özellikle de alerjik rinitin tedavisinde bile yardımcı olabilir. Spirulina tüketimi burun akıntısı, hapşırma, tıkanıklık ve kaşıntı gibi semptomların azaltılmasına yardımcı olur. Spirulina, etkili bir doğal histamin engelleyicidir. Günde sadece 2 gr Spirulina tüketmek burun ve sinüs tıkanıklığını, burun akıntısını, hapşırmayı ve mevsimsel alerjilerle ilişkili diğer semptomları etkili bir şekilde kontrol edebilir. polen, buğday tozu ve evcil hayvan tüylerinin neden olduğu.

6. Astıma yardımcı olur:

Spirulina sadece mevsimsel alerji semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda astım ve diğer solunum bozuklukları olan kişilere de yardımcı olur. Yüksek düzeyde omega-3 EFA, magnezyum ve B vitaminleri nedeniyle Spirulina, daha kolay nefes almanıza yardımcı olurken akciğerleri hasardan etkili bir şekilde korumak için yeterince iyidir..

7. Kan Şekerini Stabilize Eder:

Spirulina ayrıca hem Manganez hem de amino asit Sistin içerdiği için kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Çalışmalar, günde sadece iki gramın, tip 2 olan kişilerde hem kan şekeri hem de kan lipid seviyeleri üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini göstermiştir. şeker hastalığı. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar, yiyeceğin kan şekerini gerçekten düşürdüğünü ve bazı diyabet ilaçlarından daha iyi performans gösterdiğini ve bunun insanlarda da etkili olabileceğini gösteriyor..

8. Arterlerin Temizlenmesine Yardımcı Olur:

Tıkanıklık arterler büyük bir sorundur! Spirulina, kan dolaşımındaki lipid seviyelerini düzenleyen ve genel kardiyovasküler sağlığı iyileştiren omega-3 EFA alfa-linolenik asit dahil olmak üzere yüksek düzeyde esansiyel yağ asitleri içerir. Spirulina, kötü kolesterol olan LDL’yi düşürme ve iyi kolesterol olan HDL’yi yükseltme faydalarına sahiptir, böylece daha düşük kalp hastalığı riski sağlar..

9. Daha İyi Sindirimi Teşvik Eder:

Her bitki iyi sindirim kalitesine sahiptir, Spirulina ayrıca diğer besinlerin sindirimine ve emilimine yardımcı olur. Bu, Ham Spirulina tozunu birçok sağlıklı atıştırmalık için ideal bileşen yapar. Spirulina, kötü kolesterol olan LDL’yi düşürme ve iyi kolesterol olan HDL’yi yükseltme faydalarına sahiptir, böylece daha düşük kalp hastalığı riski sağlar..

Spirulina, sindirim sisteminin düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu sağlıklı bakterileri içerir, bu şekilde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri emmesine yardımcı olur. Spirulina ayrıca kabızlığı giderir, böylece dışkıyı kolayca çıkarmanıza yardımcı olur ve sindirim sisteminizde daha fazla stres oluşmasını önler..

10. Kanserle Savaşır:

Bazı araştırmalar, spirulina’nın kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Kanıtlar, spirulina’nın enfeksiyonla savaşan ve vücudun bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olan ve böylece kanser gibi hastalıklarla savaşan antikorlar ve proteinler ürettiğini göstermektedir. Spirulina özlerinin kanser hücrelerini, özellikle ağız kanserindeki lezyonları yok ettiği bulundu. Kanserli tümörleri azaltmada da etkiliydi..

11. Anemiye Yardımcı Olur:

Kanımızdaki düşük hemoglobin ile demir eksikliği veya anemiden muzdarip olabiliriz. Spirulina’daki Demirin BKİ’si %11’dir ve vücudumuzun düzgün çalışması için demire ihtiyacı vardır. Bilimsel araştırmalar, spirulina’da bulunan demir miktarının aslında sığır eti veya yeşil yapraklı sebzelerde bulunan miktardan doğal olarak daha yüksek bir seviyede olduğunu ve kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobini artırarak hastalarda anemiyi etkili bir şekilde azalttığını göstermiştir..

12. HIV/AIDS’in Etkilerini Azaltmaya Yardımcı Olur:

Spirulina çok miktarda klorofil ve polisakkarit içerir, bu da kanı tüm toksinlerden doğal olarak detoksifiye ederek bağışıklık sistemini güçlendirdiği anlamına gelir. Spirulina’daki fikosiyanin bir antioksidandır. Bu besinin vücudun beyaz kan hücrelerini arttırdığı ve böylece vücuda giren toksinlerle savaştığı bulunmuştur. Bir test, hastalara 3 aylık bir süre boyunca günlük 5 g spirulina dozu verildiğinde, enfeksiyonla savaşmak için kullanılan cd4 hücrelerinin stabil kaldığını gösterdi. Bir hasta 10 ay daha almaya devam etmeye karar verdi ve cd4’ünün klinik olarak düzeldiği gösterildi.

13. Gözler İçin Faydalı:

Spirulina’nın gözler üzerinde inanılmaz etkileri olduğuna inanılıyor. Gözlerin sağlıklı kalması için A vitaminine ihtiyacı vardır ve spirulina bu vitaminde çok yüksektir. Karoten içeren havuçların her zaman görmeye iyi geldiği bilinse de spirulina, katarakt ve görme bozukluğunu önleyen bir madde olan ksantofil içerir. Havuçtan on kat daha etkili olduğu düşünülüyor..

14. Arsenik Zehirlenmesinin Tedavisi:

Bir çalışma, spirulina’nın arsenik zehirlenmesinin tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Temelde vücuttaki ağır metale bağlanarak zehri yok eder. Hindistan ve Bangladeş gibi yerlerde içme suyu kalitesiz ve yüksek düzeyde arsenik içeriyor. Hastalar üzerinde yapılan testler, 3 aylık bir sürenin ardından, günde 250 gram çinko ile spirulina verilen hastaların sistemlerinde arsenikte neredeyse %50 azalma olduğunu gösterdi. Bu, spirulina’nın içerdiği yüksek klorofil seviyeleri nedeniyle kanı zehirlerden arındıran özellikler içerdiğini kanıtladı..

15. Yüksek Antioksidan ve Anti-inflamatuar:

Spirulina, oksidan hasarı önleyen antioksidan özelliklerde çok yüksektir. Bunlar hasar görürse hücrelerimiz ve DNA’mız da etkilenerek iltihaplanma ve diğer ölümcül hastalıklara yol açabilir. Spirulina’daki fikosiyanin aslında temel olarak toksinler olan serbest radikallerin vücudumuza girmesini ve oksidatif hasara neden olmasını engeller..

Gördüğümüz gibi Spirulina, neredeyse mucizevi özelliklere sahip ve önceden var olan rahatsızlıklarla savaşmanın yanı sıra genel sağlığımız ve refahımız için etkili olan süper bir besindir. Bahsedilenlerin yanı sıra, yetersiz beslenmeyi iyileştirmek gibi birçok sağlık avantajına sahiptir. Hindistan’da yetersiz beslenen çocukların yüzdesi yüksek olduğundan, spirulina’nın günlük dozda spirulina verilen çocuklara faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Sadece beslenmeleri değil, zekaları da gelişti. Spirulina’nın kontaminasyondan arınmış olması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Alglerde bulunan bazı bakteriler olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle spirulina satın alırken, organik veya kapsül veya toz form satın almak akıllıca olabilir..