Elma Sirkesi şu anda sağlık ve güzellikle ilgili birçok blogda sıcak konu. İnsanlar onu öksürükten şeker hastalığına ve kalp hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığı iyileştirmek için bir “ilaç” olarak selamladılar. Bazıları ayrıca ACV’nin birçok ölümcül kanser türünü önleyebileceğini ve hatta kilo vermenize yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Elma Sirkesi’nin sağlığa faydalarına dair bu iddialardan kaç tanesi gerçekten doğru??

elma sirkesinin inanılmaz faydaları

Bundan önce, bu bileşen hakkında biraz daha fazla bilgi edelim. ACV veya elma sirkesi, meyve şekerleri daha sonra bakteriler tarafından asetik aside dönüştürülen etanole dönüşene kadar elma parçalarının fermente edilmesiyle yapılır. ACV’ye tıbbi özelliklerini veren sözde “anne” adı verilen bir proteinin iplikçikleri oluşur..

Bu yazıda, popülerliğinin arkasındaki nedenleri anlamak için sağlık, saç ve cilt için kanıta dayalı Elma Sirkesi Faydalarını inceleyeceğiz..

Elma Sirkesi’nin (ACV) Besinsel Faydaları:

100 gram porsiyon başına ACV’nin beslenme profiline bakalım:

 • Kalori (Toplam) – 22
 • Karbonhidrat (Toplam) – 0 gr
 • Yağ (Toplam) – %0
 • Sodyum – 5 mg
 • Potasyum – 73 mg
 • Şeker – 0.4 gr
 • Magnezyum – %1
 • Demir – %1

Elma Sirkesi’nin Araştırmaya Dayalı Sağlığa Faydaları:

İşte sağlık ve cilt için en iyi 6 elma sirkesi kullanımımız. onlara bir göz atalım.

1. Enfeksiyonları Önleyebilir:

Eski Yunanlıların enfeksiyonları önlemek için açık yaraları temizlemek için elma sirkesi ve bal kullandığından bahsedilir. Yakın tarihli bir çalışma, ACV’nin vücudu istila edebilen ve Sepsis gibi ölümcül hastalıklara neden olabilen bakteri ve mantar gibi birçok patojenle mücadelede gerçekten etkili olduğunu kabul ediyor.1). ACV’nin anti-mikrobiyal özellikleri, yaralı bölgeleri dezenfekte ederek bu organizmaların büyümesini engellemeye yardımcı olabilir..

2. Diyabeti Kontrol Edebilir:

Elma Sirkesi, yüksek kan şekeri seviyelerini kontrol etmede yardımcı olabilir. Diyabetik sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, elma sirkesinin kan şekeri ölçümlerini ve HbA1c düzeylerini iyileştirdiğini gösteriyor (2). ACV’nin karbonhidratlar yerine yağlardan gelen enerji tüketimini arttırdığı ve bunun diyabeti olumlu yönde etkileyebileceği de bilinmektedir. Bununla birlikte, insanlar üzerindeki etkilerini ve olası yan etkilerini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır..

3. Kilo Kaybını Destekleyebilir:

Birçok kilo kaybı adayı, daha hızlı sonuç almak için ACV’ye güveniyor. Bir çalışma, ACV’nin iştahı azaltarak kilo kaybını kolaylaştırdığını ve dolayısıyla aşırı kilolu bireylerde toplam kalori alımını kolaylaştırdığını göstererek bu iddiayı desteklemektedir.3). Ayrıca, ACV, Obez kişilerde HDL konsantrasyonunu artırabilir ve LDL seviyelerini ve Viseral yağ birikintilerini azaltabilir. İştahı azaltmak için yemeklerden önce elma sirkesi içmenin yanı sıra, kilo vermek için düzenli bir kalori yakma programı da uygulanmalıdır..

4. Kalp Sorunları Riskini Azaltabilir:

Elma sirkesinin kalplerimizi birçok tehlikeli hastalığa yakalanmaktan korumanın birçok yolu vardır. Bir çalışma, ACV’nin hipertansif sıçanlarda kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor; bu da bloklar, felçler vb. gibi kardiyovasküler sorunları önlemede kritik olabilir (4). Diğer birkaç çalışma, ACV tüketiminin arterlerin tıkanmasını önlemek için vücuttaki kötü LDL kolesterol seviyelerini azaltabileceğini belirtmektedir. Bu deneyler bize ACV’nin kalp-sağlıklı gıda olabileceğini umuyor!

5. Akne Tedavisi Yapabilir:

ACV, yağlı ve akneye meyilli cilde sahip kişiler için faydalı olabilir. Bir çalışma, elma sirkesinin ana bileşenlerinden biri olan laktik asidin lezyon büyümesini azaltabileceğini ve akne şiddetini azaltabileceğini göstermektedir.5). Ayrıca, laktik asit cilt rengini açmaya ve koyu lekelerin ve akne izlerinin oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, bu maddenin asidik özellikleri, aşırı sebum üretimini kontrol etmek için cildin pH seviyelerini dengeleyebilir..

6. Kepeği Azaltabilir:

Birçok kişi elma sirkesini kepek tedavisi için evde çare olarak kullanır. Uluslararası Bilim ve Araştırma Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, ACV sadece kepek benzeri iltihaplanma ve tahriş semptomlarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kafa derisinde maya ve bakteri üremesini de kontrol eder (6). ACV’yi kepek kontrolü için kullanmanın en iyi yolu, saçı yıkadıktan sonra son durulama olarak kullanmaktır..

Elma Sirkesi Yan Etkileri:

Elma sirkesinin sağlığa faydalarını öğrendiğinize göre, ACV’nin potansiyel risklerini ve tehlikelerini de öğrenmemizin zamanı geldi:

 • ACV, aşırı miktarda alındığında mide ülseri, yanma ve asitliğe neden olabilen oldukça asidiktir..
 • Seyreltilmemiş ACV mide astarına zarar verebilir ve ciddi, yaşamı tehdit eden koşullara yol açabilir..
 • Konsantre ACV içeren boğaz gargarası, boğaz ağrısına ve yutma güçlüğüne neden olan özofagal doku korozyonuna neden olabilir..

Diğer yan etkiler şunlardır:,

 • Düşük kan basıncı
 • Deride kızarıklık ve yanıklar (topikal uygulama)
 • Diş minesine zarar
 • Diüretikler, metformin, Lanoxin vb. gibi bazı ilaçlarla etkileşim.

Bunlar, bilimsel olarak kanıtlanmış elma sirkesinin faydalarından bazıları! ACV, dikkatli kullanılması gereken güçlü bir bileşendir. Kullanmadan önce uygun şekilde suyla seyreltmeli ve herhangi bir rahatsızlık, ağrı veya alerjik reaksiyon yaşarsanız tıbbi yardım almalısınız. Ayrıca, herhangi bir potansiyel sağlık riskinden kaçınmak için ACV’yi dahili veya harici olarak kullanmadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşun..