Her sabah kahvenin aroması zihnimizi tazeleme gücüne sahiptir ve bizi güne hazırlar. Sütlü kahve bir tür içecek ve sade kahve sağlıklı bir içecek iken, dünyadaki kahve severler arasında büyük bir ivme kazandı. Kafein açısından zengin olmasının yanı sıra, sade kahvenin sağlığa sayısız faydası vardır. Peki sade kahveyi nasıl ve ne miktarda tüketirsiniz? İyi! Sade kahve türlerinden bu sağlıklı içeceği nasıl tüketeceğinize kadar bilmek isteyeceğiniz her şey burada. Ayrıca not etmeniz için kanıtlanmış 15 siyah kahve faydasını da ekledik..

Siyah Kahve Faydaları

Siyah Kahve ve Sütlü Kahve:

Kahvenin sadece sütle güzel olacağını düşündüyseniz, o zaman sade kahvenin harika tadını bilmiyorsunuz. Süt, elbette, beslenmeye katkıda bulunan kalsiyum, protein, mineral ve vitaminler açısından zengindir. Ancak, sade kahve, süt ilave edilmeden suda kaynatılan sade kahve, güçlü bir tada sahiptir, tadı biraz acıdır ancak oldukça besleyicidir. Vücuda birçok yönden fayda sağlayan tüm antioksidanlara sahiptir. Kanser, karaciğer bozuklukları, hafıza sorunları gibi çeşitli sağlık durumlarının yönetilmesine yardımcı olur..

Kahve yüksek miktarda flavonoid içerir, şaraptan bile daha fazla flavonoid içerir. Bu, kahveyi lezzetlerin güç merkezi, cevizli, meyveli, tatlı ve çiçeksi tatların harika bir kombinasyonu yapar. Kahvenize süt eklemek, antioksidanların vücut üzerindeki olumlu etkilerini azaltabilir. O halde sade kahveyi sütlü kahveye tercih edin ve farkı kendiniz görün.!

Siyah Kahve Çeşitleri:

Kahve aslen Arabistan’dandır ancak sade kahve dünya çapında popüler hale gelmiştir. Bölgelerdeki kültürel etkiler ve çeşitlilik, bu içeceği sunmanın farklı yollarını göstermiştir. Her biri benzersiz bir tada ve tada sahip olan bazı popüler sade kahve türlerine bakalım..

 • Espresso.
 • Amerikan.
 • Uzun siyah.
 • Toplu Demleme.
 • Damla Kahve.
 • Ristretto.
 • doppio.
 • Hazır kahve.
 • Kahvenin Üzerine Dökün.
 • Vakum Kahve.
 • AeroPress Kahve.
 • daldırma kahve.

Siyah Kahvenin Besin Değeri:

Kahve, içindeki kafein sayesinde gün boyunca sizi uyanık tutan ve ürün veren bir içecektir. Ancak çoğumuz sade kahvenin sunduğu besleyici değeri bilmiyoruz. Bilmek için aşağı kaydırın.

 • Siyah kahve önemli miktarda protein, karbonhidrat veya yağ içermeyebilir, ancak önemli sağlık yararları olan mikro besinler açısından zengindir..
 • Kahve antioksidanlar, temel vitaminler ve potasyum, magnezyum, manganez, riboflavin, niasin ve sodyum gibi vücudumuza fayda sağlayan mineraller açısından zengindir..
 • Sade kahvenin kalorisi de çok düşüktür, 100 ml orta boy sade kahvenin sadece 1-2 kcal enerjiye sahip olduğu bulunur, bu nedenle kilo gözlemcileri günde birkaç kez mutlu bir şekilde tüketebilir..

Kahve çekirdekleri dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirildiğinden, besin bileşimi kahve çekirdeklerinin kökenine ve işlenmesine bağlı olarak biraz değişebilir. Karışım bileşimi ayrıca vitamin ve mineral içeriğini de etkiler..

Siyah Kahve Sağlığa İyi Gelir mi??

 • Kahve çekirdekleri veya demlenmiş sade kahve, gezegendeki tüm yiyecekler arasında en yüksek miktarda antioksidana sahiptir. Bu antioksidanlar, diyabet, kalp hastalığı, kanser, astım, nörodejeneratif bozukluklar, gastrointestinal hastalıklar vb. gibi çeşitli hastalıkları yönetmeye ve kontrol etmeye yardımcı olan hastalıklarla mücadele özelliklerine sahiptir..
 • Siyah kahve vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur, hücre hasarını önler.
 • Siyah kahve ayrıca genel vücut sağlığını iyileştiren polifenoller ve mikro besinler açısından da zengindir..
 • Sade kahvedeki kafein sadece ruh halimizi ve performansımızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların riskini de azaltır..

Evde Siyah Kahve Nasıl Yapılır??

Sade kahve yapmak gerçekten çok basit ama inanılmaz benzersiz bir tat ve lezzet elde etmek için bunu doğru şekilde yapmayı bilmelisiniz. İnternet sayısız siyah kahve tarifleriyle dolu. Sizin için sade kahve yapmanın en iyi yollarını araştırdık ve derledik. İşte izlenecek adımlar.

İçindekiler:

 • bir bardak su.
 • İki çay kaşığı taze kavrulmuş ve çekilmiş kahve tozu.
 • Bir yemek kaşığı soğutulmuş su.

Hazırlık:

 • Bir bardağa kahve tozunu ekleyin ve kahve granülleri iyice karışana kadar bir çorba kaşığı soğuk su ile çırpın..
 • Bir bardak suyu kaynatın.
 • Çırpılmış kahveye kaynamış suyu ekleyin.
 • İyice karıştırıp servis yapın.

Siyah Kahve Nasıl İçilir?

Kahvenin acı tadı sizi bu içecekten uzaklaştırıyorsa, kahvenin zengin aromasının tadını çıkarmak ve sade kahvenin avantajlarından yararlanmak için not almanız gereken kısa tüyolar..

 • Her zaman taze kavrulmuş kahve çekirdeklerini seçin çünkü kahve çekirdekleri zamanla lezzetini kaybeder..
 •  Tadını korumak için kahve çekirdeklerini demlemeden hemen önce öğütün..
 • Kahvenin gerçek tadını yaşamak için şekeri, kremayı ve sütü yavaş yavaş hayatınızdan çıkarmalısınız..
 • Farklı tatlar ve aromalar ile denenecek çeşitli kahve kavurmaları vardır. Damak zevkinize ve vücudunuza uygun bolca seçeneğiniz var. Daha hafif kızartmalar daha az asidiktir ve daha az acıdır ve midenizi yormaz.
 • Sade kahvenin acılığını çekemiyorsanız, daha az acı olan ve damak zevkinizi de şımartan soğuk demlenmiş sade kahveyi deneyin..
 •  Nescafe, Bru vb. gibi hazır kahve karışımlarının kullanımı kolay olsa da, siyah kahvenin gerçek tadını deneyimlemek için bazı egzotik yüksek kaliteli kahveleri denemelisiniz.!

Kanıta Dayalı Siyah Kahve Faydaları:

Burada sade kahvenin bilimsel olarak kanıtlanmış 15 sağlık yararını listeledik. Onlara bir göz atalım.

siyah kahvenin faydaları

1. Antioksidanların Güç Merkezi:

Kahve polifenoller ve potasyum, magnezyum, manganez, B5 vitamini, B3 vitamini ve B2 vitamini gibi mikro besinler açısından zengindir. Bu mikro besinler, vücudumuzdaki serbest radikalleri ortadan kaldırarak vücudumuza çeşitli şekillerde fayda sağlayan antioksidanlarla yüklüdür.1). Bu serbest radikaller hücre ve doku hasarının en önemli nedenlerinden biridir, dolayısıyla kahve içmek vücudumuzdaki hücre hasarını önler veya yavaşlatır..

2. Antrenman Sırasında Performansı Artırır:

Kahve, kanımızdaki adrenalin seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Epinefrin olarak da adlandırılan adrenalin, vücudu dövüş veya uçuş durumlarına veya yoğun antrenmanlara hazırlayan hormondur..

Kahvede bulunan kafein sinir sistemini uyarır ve hücre ve dokularda depolanan yağları parçalar. Bu yağlar daha sonra yakıt olarak yakılarak fiziksel performansı ve eforu artırır. Çoğu spor salonu eğitmeninin her egzersiz seansından önce bir fincan sade kahve içmenizi önermesine şaşmamalı..

3. Kilo Kaybı İçin Siyah Kahve Faydaları:

Kafein, yağ yakmaya yardımcı olan en iyi doğal gıdalardan biridir. Piyasadaki tüm zayıflama takviyelerinin en iyi bileşenlerden biri olarak kafein içermesi şaşırtıcı değildir. Kahve, vücuttaki metabolizmayı hızlandırarak yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı olur (2). Ayrıca sinir sistemini yağ hücrelerinin parçalanmasını tetiklemesi için uyarır ve vücudun bu parçalanmış yağları hücreler için glikoz yerine yakıt olarak kullanmasını gösterir. Bu yağ yakma, daha hızlı ve daha güvenli kilo vermeye yardımcı olur.

4. Hafızayı ve Beyin Fonksiyonlarını Keskinleştirir:

Kahve, dünyadaki en yaygın psikoaktif içecektir. Enerji seviyemizi yükselttiği ve gün boyunca bizi aktif tuttuğu bilinmektedir. Bir fincan kahve anında beynimizi ve sinirlerimizi uyarabilir ve enerji verebilir çünkü kahvedeki kafein, nöronlar üzerinde inhibitör etkileri olan ve merkezi sinir sistemini yatıştıran bir nörotransmitter olan adenosini bloke eden özelliklere sahiptir..

Bu, hafızanın iyileştirilmesine ve bunama riskinin azaltılmasına büyük ölçüde yardımcı olan nöronların ateşlenmesini artıran dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin artmasına neden olur. Aynı zamanda tepki süresi, zihinsel uyanıklık, farkındalık ve dikkat, ruh hali vb. gibi beynin çeşitli işlevlerini de geliştirir.3).

5. Kanser Riskini Azaltır:

Kahvenin en önemli avantajlarından biri, kanserli büyümelere neden olabilecek kandaki toksik enzimleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan özelliklere sahip olmasıdır. Ayrıca kanserli tümörlerin oluşumunun en önemli nedenlerinden biri olan vücuttaki iltihabı azaltmada çok iyidir. Kahvenin iki ana kanser türünü – karaciğer kanseri ve kolorektal kanser – önlemede çok etkili olduğu bulunmuştur. Bu kanserlerin her ikisi de dünyada kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir..

6. Diyabeti Kontrol Eder:

Diyabet, insülin salgısının azalması veya insüline direnç nedeniyle kandaki glikoz seviyelerinin artması durumudur. Hem kafeinli hem de kafeinsiz kahve, vücutta insülin üretimini artırmaya yardımcı olur. Bu, diyabetin kontrol altına alınmasına ve diyabet riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Artan kan şekeri seviyelerinin vücut üzerinde kalp hastalığı ve organ hasarı gibi zararlı etkileri vardır. Günde 2 bardak kadar az içmek, diyabet yönetiminde önemli sonucu gösterir..

7. Depresyon ve Stresle Savaşır:

Kahvedeki kafein, merkezi sinir sistemini uyarır ve dopamin, noradrenalin ve serotonin gibi ‘mutluluk hormonlarının’ salgılanmasını tetikler. Bu ‘mutlu hormonlar’ stresi azaltmaya ve ruh halini yükseltmeye yardımcı olur. Dopamin mutluluk ve doyum duygularını arttırdığı, depresyon ve karamsarlık duygularını azalttığı için haz hormonu olarak da adlandırılır.4). Her gün kahve içmenin intihar düşüncelerini önemli ölçüde azalttığı bulundu..

8. Siyah Kahvenin Karaciğer İçin Faydaları:

Kahvede bulunan özellikler, karaciğere zarar veren toksik karaciğer enzimlerinin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Karaciğer vücutta bazı önemli işlevleri yerine getiren hayati bir organdır. Kahvenin aşırı alkol tüketimine bağlı karaciğer sirozu, karaciğer yağlanması, safra taşı hastalığı, karaciğer kanseri, hepatit vb. gibi karaciğer hastalıklarını önlediği bulunmuştur. Günde en az 4 fincan sade kahve içmenin karaciğer hastalıkları riskini azalttığı bulunmuştur. %80 kadar.

9. Midenizi Temizler:

Midemiz, tükettiğimiz tüm yiyecekleri işleyen organımızdır. Ve bu hayati işlevi yerine getirirken mide, toksinlerin birikmesine oldukça yatkındır. Kahve, midedeki tüm toksinlerin idrar yoluyla atılmasına yardımcı olan mükemmel bir idrar söktürücüdür; Bu yüzden çoğumuz birkaç fincan kahve içtikten sonra daha sık idrara çıkma eğilimindeyiz. Bu nedenle mideyi detoksifiye etmek ve sağlıklı hale getirmek için mükemmel bir içecektir..

10. Kalp Sağlığını İyileştirir:

Kahvede bulunan kafein, kalp için çok faydalı olan kalp atış hızını artırmaya yardımcı olur. Kalp hastalıklarını önlemeye ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur. Düzenli kahve tüketiminin felç riskini %20 oranında azalttığı bulunmuştur. Bununla birlikte, kahve tüketimine bağlı olarak tansiyonun yükseldiği bazı durumlar vardır, ancak zamanla azaldığı tespit edilse de, yüksek tansiyonu olan kişilerin düzenli olarak kahve içerken dikkatli ve dikkatli olmaları önerilir..

11. Metabolizmanızı Artırır:

Kahvenin metabolizmayı %50’ye kadar hızlandırdığı bulunmuştur. Yağ yakmak ve kilo vermek için en iyi içeceklerden biridir. Sade kahve, sinir sisteminin vücuttaki hücrelere yağları parçalaması için sinyal verdiğini gösteren kafein, teobromin vb. gibi uyarıcılar içerir. Yağ yakımı ve metabolizma hızının artması etkili kilo kaybına neden olur(5).

12. Gut’a Karşı Korur:

Gut, iltihaplanma ve ağrı ile ilişkili bir artrit şeklidir. Gut, kandaki ürik asit seviyeleri arttığında, eklemlerde ürik asidin kristalleşmesine ve birikmesine neden olur. Kahvedeki yüksek miktarda antioksidan, aşırı ürik asidin dışarı atılmasına yardımcı olur ve gut semptomlarını önemli ölçüde hafifletir. Düzenli olarak kahve içenlerin gut geliştirme riski %57 daha az.

13. Alzheimer Riskini Azaltır:

Alzheimer, beyin hücrelerindeki bağlantıların ölmesi veya bozulması sonucu hafıza kaybı ve düşünme ve işleme gibi diğer önemli zihinsel işlevlerde hasar meydana geldiğinde ortaya çıkar. Bu geri dönüşü olmayan ilerleyici bir beyin bozukluğudur. Kahve, beyindeki hafızayı ve diğer beyin fonksiyonlarını aktive eden çeşitli nörotransmitterleri artırmaya yardımcı olduğundan, bunama veya Alzheimer geliştirme riski azalır. Düzenli olarak kahve içmek Alzheimer riskini %65’e kadar azaltır..

14. Parkinson Riskini Azaltır:

Parkinson, hareketi etkileyen merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Sinir hücreleri hasar gördüğünde ortaya çıkar ve dopamin seviyelerinin düşmesine neden olur. Bu kaslardaki hareketi yavaşlatır. Ayrıca kaslarda sertliğe neden olur. Kahvenin Parkinson hastalığını yönetmeye ve önlemeye yardımcı olan dopamin seviyelerini arttırdığı bilinmektedir. Düzenli olarak kahve içen kişilerin Parkinson hastalığına yakalanma riski %30 ile %60 arasında azalır..

15. Yaşlanmayla Mücadele Eder:

Siyah kahve, beden ve zihin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu, yaşlanma sürecini önemli ölçüde yavaşlatır. Kahve ayrıca birçok hastalığın önlenmesine ve yönetilmesine yardımcı olur. Bu, erken ölüm riskini azaltır ve uzun ömürlülüğü artırır..

Siyah Kahve Yan Etkileri:

Siyah kahvenin faydaları sayısız olmakla birlikte, vücutta kendi dezavantajları vardır. Kafeinin, özellikle kafeine duyarlı kişilerde bazı zararlı sağlık koşullarına neden olduğu bulunmuştur. Siyah kahve tüketmenin bazı eksilerine bakalım:

 • Kahve çok asidik olduğu için mide ekşimesine ve asitliğe neden olur. Bu, kahvenin yaygın olumsuz etkilerinden biridir. Kahvenin ayrıca mideye ve mide ülserine yol açan bağırsak astarına zarar verdiği bulunmuştur..
 •  Kafein popüler bir ruh hali arttırıcı olmasına rağmen, vücuttaki artan stres hormonları seviyeleriyle de bağlantılıdır. Bu huzursuzluk ve endişe ile sonuçlanır.
 • Kahve mükemmel bir idrar söktürücüdür, ancak aşırı tüketildiğinde dehidrasyona ve yorgunluğa neden olabilir. Cildinizdeki nemi emebilir ve ciltte kuruluğa ve pürüzlülüğe neden olabilir..
 • Kafein uyanıklığı artırdığından, uykusuzluğun önde gelen nedenlerinden biridir. Son fincan kahvenin yatmadan en az 6 saat önce içilmesi tavsiye edilir..
 • Kafein fetal gelişim için zararlı olabileceğinden hamilelik sırasında kahve tüketimi önerilmez. Fazla kahve tüketimi düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riskini artırıyor.

Sevgili sade kahve severler, artık en sevdiğiniz içeceğin sağlığa faydalarını bildiğinize göre, kollarınızı yukarı kaldırın, biraz sıcak sade kahve demleyin ve yudumlayın! Size önerdiğimiz şekilde demlediğinizden emin olun, bu yüzden şimdiye kadarki en lezzetli içeceğin tadını çıkarın! Kahve demlemenin yeni yollarını veya lezzetli hale getirmek için ekleyebileceğiniz özel malzemeleri biliyorsanız, aşağıdan bize yazarak bize bildirin.!