Kakule, sayısız faydalarının yanı sıra harika bir aroması olan ender baharatlardan biridir. Aslında, ‘Baharatların Kraliçesi’ olarak etiketlendi ve kesinlikle mutfakta olması gereken en önemli şeylerden biri. Bununla birlikte, çoğu insan sadece yeşil kakuleden haberdardır ve nadiren birisi siyah kakulenin bu baharatın bir türü olarak piyasada mevcut olduğunu bilir. Siyah kakule, tuzlu yemeklerde yaygın olarak kullanılır ve yoğun aromasıyla bilinir. Bunun yanı sıra, vücudunuz için gerekli olan birçok önemli besin ile doludur. Sağlık için öne çıkan siyah kakule faydalarından bazılarına göz atalım.!

siyah kakule faydaları

Kara Kakule Nedir??

Kara Kakule, güçlü aroması ve güçlü tadı olan Kakule türlerinin bir çeşididir. Biryani, Köriler ve hatta birçok Asya mutfağında yaygın olarak kullanılır. Kara Kakule Kali Elaichi, Tepe Kakule ve hatta Bengal Kakule olarak da adlandırılır. Bölmeleri bir alev üzerinde kurutmanın benzersiz yöntemi, ona belirgin bir dumanlı, kafur benzeri bir tat verir..

Siyah Kakule Sağlığa İyi Gelir mi??

Kara Kakule, baharat krallığında isimsiz kahramanlardır. Yeşil çeşide kıyasla alıcılar arasında daha az bilinirler. Kara Kakule, çeşitli Kanser türlerini savuşturmak için antioksidanlarla yüklüdür. Ayrıca 10’dan fazla bakteri türünü öldürme potansiyeline sahip birçok anti-mikrobiyal madde içerirler. Liste burada bitmiyor! Ayrıntılı olarak tartışılacak olan daha birçok ilginç Kali Elaichi faydası var..

Siyah kakule nasıl kullanılır?

Bu baklaları yemeklerinizde kullanabilir ve diğer baharatlarla birlikte pişirebilirsiniz. Kara kakule ayrıca daha iyi sindirim ve soğuk algınlığı, boğaz ağrısından kurtulmak için yemeklerden hemen sonra çiğnenebilir..

Siyah Kakule Besin Değerleri:

İşte Kara Kakule Beslenmesi (100 gram Porsiyon) ile ilgili bilgiler

 • Toplam Kalori: 311
 • Toplam yağ: 6.7 gram
 • Sodyum: 18 mg
 • Toplam karbonhidrat: 68 gram
 • Diyet lifi: 28 gram
 • Protein: 11 gram
 • C vitamini: %35
 • Kalsiyum: %38
 • Demir: %78

Aşağıdaki bu kılavuz, siyah kakulenin elde edebileceğiniz en iyi sağlık yararları hakkında bilgi edinmenizi sağlamak için hazırlanmıştır..

Siyah Kakule’nin Sağlığa En İyi Faydaları:

Burada sağlık, saç ve cilt için en iyi 20 siyah kakule kullanımını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Gastrointestinal Sağlık İçin:

Siyah kakule tüketimi, midedeki asitlerin uygun kontrol altında tutulmasına yardımcı olan gastrointestinal sistemdeki belirli suların salgılanmasına yardımcı olur. Bu, sindirim bozukluklarını ve mide ülserlerini uzak tutar. Ayrıca asitlerin neden olduğu mide ekşimesini önler ve kabızlığı tedavi eder. Bu, iştahı iyileştirmenin yanı sıra gaz ve şişkinlik sorunlarından uzak durmaya yardımcı olur. Genel olarak, gastrointestinal sistem için iyi sağlığı teşvik eder..

2. Sağlıklı Bir Kalp İçin:

Kalp hastalıklarını uzak tutmak için en iyi yiyeceklerden biri siyah kakule şeklinde gelir. Bununla birlikte, kan basıncı seviyelerinde ve kalp organlarının ritminde bir dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca leke pıhtısı için tüm riskleri azaltmaya yardımcı olur..

3. İyi Ağız Bakımı İçin:

Ağız kokusu, diş çürümesi ve diş etlerinde kanama gibi ağız sorunları olan herhangi bir kişi siyah kakule tüketimi ile iyi bir şekilde tedavi edilecektir. Bu baharattaki yağlar, tüm bu hedeflere ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca ağızdaki kokuyu anında tazeledi..

4. Astım Tedavisi:

Siyah kakule kullanımı ile her türlü solunum problemi iyi, etkili ve doğal bir tedaviye getirilebilir. Bu sadece astım tedavisi için değil aynı zamanda boğmaca, bronşit, akciğer tıkanıklığı ve daha fazlası için de geçerlidir. Biraz siyah kakule çiğneyerek havayı akciğerlere ileten geçidi açabilirsiniz..

5. Kanserden İyi Önleme:

Siyah kakulenin anti kanserojen özellikleri, hepimizin kanser olarak bildiğimiz ölümcül hastalığı önlemeye yardımcı olur. Bunu, hücrelere zarar veren serbest radikalleri öldüren vücuttaki antioksidan seviyelerini artırarak yapar..

6. İdrar Yolu Sağlığı İçin:

Siyah kakulenin doğal idrar söktürücü özellikleri dehidrasyonun önlenmesine yardımcı olur ve ayrıca idrar yolunu temiz ve taze tutar. Bu, fazla çaba harcamadan idrar yolu için doğru sağlığın korunmasına yardımcı olur..

7. Adil Cilt İçin:

Kara kakule, yaşlanma belirtilerini geciktirmekle kalmayıp aynı zamanda cildin sorunsuz bir şekilde adil olmasına yardımcı olan özelliklere ve enzimlere sahiptir. Siyah kakuledeki antioksidanlar bu konuda yardımcı olur..

8. Kilo Kaybına Yardım:

Kilo kaybı için Kara Kakule kullanmak, denenmesi gereken etkili yöntemlerden biri! Yiyecekleri parçalamanın yanı sıra, serbest radikaller ve tehlikeli sıvılarla birlikte vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur, diyete siyah kakule eklemek en iyisidir. Kakule tohumlarını her gün çiğnemenin basit bir yolu bu amaç için size yardımcı olacaktır. Maksimum fayda için her yemekten sonra için.

9. Saç Derisi Enfeksiyonunu Önler:

Siyah kakulede bulunan antibakteriyel ve antiseptik özellikler, kafa derisindeki tahrişi ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Bu, tohumların saç için sahip olduğu faydalardan biridir. En iyi sonuçlar için her gün aldığınızdan emin olun..

10. İyi Kardiyovasküler Sağlık:

Siyah kakule sağlık yararları hakkında bilmek ister misiniz? Evet, kalp damar sağlığına iyi geliyor. Kalp sağlığını büyük ölçüde etkileyebilir ve bu, siyah kakulenin en iyi kullanımlarından biri olarak kabul edilir. Tansiyonu korur ve tansiyon sorunları olan insanlar için iyidir. Tüm bunlarla birlikte, kanın pıhtılaşma olasılığını azaltabilir..

11. Solunum Sağlığına İyi Gelir:

Baharatlı siyah kakule, solunum sağlığı için son derece faydalıdır. Astım (daha önce tartışılmıştı) gibi solunum sorunları yaşayanlar için kurtarıcıdır. Kara kakule astımı iyileştirmenin yanı sıra diğer benzer solunum problemlerini de iyileştirme özelliğine sahiptir. Ayrıca akciğer tüberkülozu ile savaşır. Solunum problemi olan hastaların genellikle bu baharatı günlük olarak tüketmeleri önerilir. Bu, vücuda en iyi siyah kakule tıbbi kullanımlarından biridir..

12. Tonik Olarak Davranır:

Siyah kakule, size daha iyi bir iştah sağlayarak tonik görevi görür. Bu özelliğinden dolayı kusma hissini ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Siyah kakulenin bu faydası onu tüm dünyada en çok kullanılan baharatlardan biri yapar. Birçok fitokimyasal ile birlikte, bu baharat, birçok hastalıkla savaşmasına ve birçok ciddi vücut problemini iyileştirmesine izin veren iyi miktarda mineral içerir..

13. Anti Kanserojen Özellikler:

Bu, siyah kakulenin en iyi sağlık yararlarından biridir. I3C ve DIM gibi meme iltihabı, yumurtalık kanseri vb. ile savaşabilen anti-kanserojen özelliklere sahiptir. Bu baharatın anti-kanserojen özellikleri, vücuttaki farklı antioksidanların seviyelerini yükseltmesine ve zinde ve sağlıklı kalmasını sağlar. içeride. Büyümeyi önleyebilir ve hatta vücuttaki kanserli hücreleri ortadan kaldırabilir..

14. Detoksifikasyon Özellikleri:

Siyah kakulenin sağlığa sayısız faydası vardır, ancak bu en popüler olanlardan biridir. Vücudu etkili bir şekilde detoksifiye eden ve kandaki fazla kafeini ortadan kaldıran detoksifikasyon özellikleri ile bilinir. Bu kafein sisteminizden atılmazsa hastalanırsınız ve vücudunuz alkaloitlerin zararlı etkilerinden etkilenmez..

15. Anestezik Özellikler:

Siyah kakulenin sağlığa faydaları göz ardı edilemez. Anestezik özellikleri onu şimdiye kadarki en sağlıklı ve lezzetli baharatlardan biri yapar. Bu baharattan elde edilen yağ, yatıştırıcı olarak kullanılabilir ve anestezik olarak kabul edilir. Baş ağrısı ve benzeri ağrıları tedavi edebilir. Diğer birçok vücut ağrısından da anında rahatlama sağlayabilir. Bu baharattan elde edilen yağ, yorgunluğu tedavi etmek için kullanılabilir..

16. Daha İyi Yüz Cildi:

Adalet kremlerine veda edin. Artık daha adil olabilir ve doğal olarak güzel bir cilt elde edebilirsiniz. Siyah kakulenin daha adil bir cilt elde etmenize yardımcı olabileceği ve aynı zamanda ten renginizi artırabileceği kanıtlanmıştır. Bu, en iyi siyah kakule faydalarından biridir. Birçok cilt uzmanı, yüzlerinde daha iyi bir cilt elde etmek için müşterilerine bu baharatı oldukça sık tüketmelerini tavsiye ediyor..

17. Antispazmodik Özellikler:

Siyah kakulenin birçok kullanım alanı vardır. Bu muhtemelen en iyilerinden biridir. Küçük siyah baharat, farklı ağrıları ve spazmları tedavi etmek için kullanılır. Bütün bunlar, bu baharatın sahip olduğu antispazmodik özelliklerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca zaman zaman kusma hissini de ortadan kaldırabilir. Kusacak gibi hissettiğinizde, az miktarda kara kakule tohumunu güç şeklinde alın ve suyla yutun..

18. Riboflavin açısından zengin:

Siyah kakule, insanoğlunun bildiği en iyi vitaminlerden biri olan riboflavin bakımından zengindir. Riboflavin, yiyeceklerdeki proteinleri ve karbonhidratları parçalamaya yardımcı olarak vücudun düzgün büyümesine yardımcı olur. Ayrıca organların daha iyi çalışması için vücut tarafından oksijenin uygun şekilde kullanılmasına yardımcı olur..

19. Demir ve Manganez:

Bu demir ve manganez, insan vücudu için çok yararlı besinler olan siyah kakulenin en önemli bileşenlerinden ikisidir. Kan oksijeni için demire ihtiyaç duyulurken, manganez iyi kemik sağlığını korumak için oldukça önemlidir. Özellikle yaşlı bir kadında düzenli olarak siyah kakule yemek, daha iyi kemik yoğunluğuna yardımcı olabilir..

20. Sindirim:

Siyah kakuleden elde edilen yağ, her türlü sindirim problemini çözebilir. Yemeklerden sonra siyah kakule yemenin metabolizma hızını arttırdığı ve yiyeceklerin daha hızlı sindirimini sağladığı bilinmektedir. Ayrıca kabızlık ve mide kramplarını önlemeye yardımcı olur. Siyah kakule iştahsızlığı tedavi edebilir ve iyi yemenize yardımcı olabilir.

Siyah Kakule’nin Yan Etkileri:

Günde 8-10 kapsülden fazla yemek vücutta rahatsızlığa neden olabilir. Herhangi bir baharatta olduğu gibi, aşırı siyah kakule yemek size aşağıdaki gibi bazı yan etkiler verebilir:

 • Mide bulantısı
 • Mide bozukluğu
 • Ağızda ve Boğazda Yanma Hissi.
 • İştah kaybı
 • baş ağrısı
 • Mide Spazmları
 • Kolik Sorunları
 • Döküntü, Kurdeşen, Kızarıklık, Nefes Almada Zorlanma gibi Alerjik Reaksiyonlar.,

Siyah kakule en çok kullanılan baharatlardan biridir ve doğanın iyiliği ile birlikte gelir. Vücudunuza hizmet edecek ve ömrünüzü uzatacak en iyi mineral ve elementlerden bazılarını içerir. Her gün tüketmeniz gereken lezzetli baharatlardan biridir. Ancak, bu baharatların miktarı konusunda çok dikkatli olmanız gerekir, aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler. Bu nedenle, sağlık sorunlarını uzak tutmak için günde bir siyah kakule kabuğu çıkarın.!