Soğuk algınlığı ve öksürük o kadar yaygın bir sorun ki grip şeklini almış! Çoğumuz mevsim değiştiğinde bu sorunu yaşıyoruz ya da diyete dikkat etmiyoruz, bazen rutin işlerimizi yapmak için çok şiddetli hale geliyor ve bazen de burun akıntısı ile rahatsız edici hale geliyoruz. Buhar almaya, sıcak içecekler tüketmeye ve soğuk algınlığı için çeşitli ilaçlar almaya çalışıyoruz ama yine de sağlığın normale dönmesi bir haftadan fazla sürüyor.!

İşte rutin soğuk algınlığı tedavisi için hızlı, kolay ve en ucuz evde çare. Sarımsak! Evet, sarımsak gerçekten soğuk algınlığını iyileştirmede ve önlemede çok yardımcı oluyor çünkü sarımsak vücuda verdiği ısı ile bilinir ve ayrıca birçok antioksidan özelliği onu daha da özel kılıyor..

Soğukta Sarımsak Nasıl Kullanılır? Grip 2 En İyi Doğal Yöntemler

Sarımsak soğuğu önlemek ve tedavi etmek için güçlüdür. Sarımsak antioksidanlarla doludur, düzenli sarımsak tüketimi bağışıklık sisteminize fayda sağlayabilir. Soğuk algınlığı gelirse sarımsak çayı içebilirsiniz. Birkaç dakika sıcak suda biraz dik kıyılmış veya kıyılmış sarımsağa ihtiyacınız var, sonra süzün ve iç, bu kadar! Bir sonraki saat soğuğun yok olacak. Tadı iyileştirmek için biraz bal veya zencefil ekleyebilirsiniz..

Genellikle İtalyan yemeklerimizde biraz kavrulmuş sarımsak tercih ederiz, ancak birkaç karanfilin düz ve çiğ olarak alınması tamamen farklı bir hikaye! Soğuk algınlığı ve grip mevsiminde veya büyükanneler bir kaşık dolusu çiğ, kıyılmış sarımsak karanfil tüketmeyi – hatta taze bir karanfil kemirmeyi tavsiye eder.!

Daha önce tartışıldığı gibi Sarımsak, antimikrobiyal, antiviral ve antibiyotik özelliklere sahip güçlü bir antioksidandır. Soğuk algınlığı ve grip için de dekonjestan ve balgam söktürücü etkiler sağlar, ancak onu çiğ yiyemeyeceğiniz soru ortaya çıkar, onu tüketmenin diğer yolları nelerdir? Çiğ tüketmek yerine farklı şekillerde tüketmenin yolları aşağıdadır..

Soğukta Sarımsak Nasıl Kullanılır? & Nezle:

Burada, nezle ve grip için sarımsağın nasıl kullanılacağına dair en iyi 2 doğal ilacı listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Sarımsak & Portakal suyu:

  • Biraz taze sarımsak al
  • Onları dilimleyin ve dilimleyin, ardından cildi soyun
  • Şimdi ağzınıza bir kaşık sarımsak alın ve portakal suyuyla yutun.
  • Bu sarımsak tüketmenin iyi bir yoludur çünkü çiğnemek zorunda kalmayacaksınız ve sadece suyuyla yutacaksınız.
  • Bunu gece yapmak tercih edilir, gün boyunca kokuyla kimseyi rahatsız etmek istemezsiniz, ama en önemlisi bu çarenin gerçekten işe yaramasına izin verdiğinizden emin olmak istersiniz..
  • Bunu yapmak için en iyi zaman, sarımsağı aldıktan sonra doğruca yatağa gitmenizdir. Biraz ateşli hissedebileceğinizi fark edeceksiniz..

Yutma Yok Çiğneme:

  • Bu yöntemi aç karnına denemeyin. Karanfilden sadece bir dilim alıp 15 dakika boyunca emmeniz ve meyve sularının herhangi bir acı üzerinde sihrini işlemesine izin vermeniz gerekir.!

2. Sarımsak & Limon suyu:

Sadece ihtiyacın var :

  • 5-6 diş sarımsak
  • Ilık su
  • Bir büyük limon

Sarımsakların kabuklarını soyun ve ardından küçük parçalar halinde doğrayın. Bunu ılık suya ekleyin ve bu karışıma limon sıkın, sarımsağı birkaç dakika bekletin, ardından içeceğe tat vermesi için biraz rendelenmiş zencefil ve bir kaşık bal da ekleyebilirsiniz. Şimdi süzün ve için! Bu içecek, size ısı veren ve soğuğa karşı savaşan tüm maddeleri içerdiğinden gerçekten çok etkilidir..

Son olarak, çiğ sarımsak, soğuk algınlığı ve griple savaşmak için gerçekten harika bir ev ilacıdır. Sabahın erken saatlerinde veya yatmadan önce veya sizin için gerçekten yararlı olan gereksinime göre her iki seferde sarımsak içmeye veya çiğnemeye çalışın..