Annenin burun tıkanıklığını tedavi etmek için sana sarı renkli süt içirdiği günleri hatırlıyor musun? O sütün neyden yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Zerdeçal! Evet! Rengi ve sahip olduğu değerli tedavi edici özellikleri nedeniyle birçok kişi buna “altın süt” de der. Zerdeçallı sütün sağlık, saç ve cilt için inanılmaz faydalarını öğrenince şaşıracaksınız.!

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmekten iyi uykuyu teşvik etmeye ve hatta güzelliğimizi geliştirmeye kadar, Zerdeçallı sütün sağlıklı yaşamı destekleyebileceği birçok yol var! Bu harika sağlık içeceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Zerdeçallı Sütün Faydaları

Zerdeçallı Süt Nedir??

Zerdeçallı süt veya Haldi Doodh, Zerdeçal bir bardak ılık sütle karıştırılarak hazırlanan lezzetli bir içecektir. Altın sarısı renginden dolayı buna ‘Altın Süt’ de denir. Çoğu zaman, daha iyi bir tat ve ek sağlık yararları için zencefil tozu, kakule, biber tozu vb. gibi diğer bileşenlerle bağlanmıştır..

Zerdeçal Süt Besin Değerleri:

Zerdeçallı Sütün 1 bardak porsiyondaki besin profiline bakalım:

(Standart boy manda sütü ile hazırlanmış, tatlandırıcı ilave edilmiş porsiyon)

Toplam Enerji – 255 cal

 • Toplam Karbonhidratlar – 15.8gm
 • Protein – 8.6gm
 • Elyaf – 0 gr
 • Yağ – 13 gr
 • Kolesterol – 32 mg
 • A Vitamini – DV’nin %7’si
 • B1 Vitamini (Tiamin) – DV’nin %10’u
 • B2 Vitamini (Riboflavin) – DV’nin %18’i
 • B3 Vitamini (Niasin) – DV’nin %2’si
 • C vitamini – DV’nin %5’i
 • Folik Asit – DV’nin %6’sı
 • Kalsiyum – DV’nin %70’i
 • Demir – DV’nin %2’si
 • Magnezyum – DV’nin %11’i
 • Fosfor – DV’nin %43’ü
 • Sodyum – DV’nin %2’si
 • Potasyum – DV’nin %4’ü
 • Çinko – DV’nin %4’ü

(Not: Tüm % DV değerleri 2000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır)

Evde Zerdeçallı Süt Nasıl Yapılır??

Evde zerdeçallı süt yapmak için farklı tarifler var. Temel olanı, bir bardak kaynamış süte bir tutam zerdeçal tozu eklemektir. Ancak zerdeçallı sütün sağlığa olan tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız, bu tarifi denemenizi öneririz:

İçindekiler:

 • Zerdeçal Tozu – ¼ Kaşık
 • Öğütülmüş Kakule Tozu – ¼ çay kaşığı
 • Karabiber Tozu – 1 tutam
 • Kuru zencefil tozu – 1 tutam
 • Tüm baharat karışımı tozu – 1 tutam (isteğe bağlı)
 • Haşlanmış, Ilık Süt – 1 Bardak
 • Bal veya Şeker – 1 kaşık (Opsiyonel)

Hazırlık:

 • Küçük bir kase alın ve zerdeçal tozu, kakule tozu, kuru zencefil tozu, karabiber tozu ve baharat karışımı tozunu karıştırın..
 • Biraz şeker veya bal ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Şimdi bu karışımın üzerine ılık süt dökün ve iyice çırpın..
 • İçeceği sıcak olarak servis edin.

Sunum Önerisi:

 • İçeceğe daha fazla lezzet katmak için garnitür olarak bir tutam safran ekleyin.

Zerdeçal Sütünün Sağlık, Saç ve Cilt İçin Faydaları:

Zerdeçal sütü veya Haldi Doodh, birçok rahatsızlığı tedavi edebilen güçlü bir bileşen olan Zerdeçal’ın iyiliğini içerir. Ayurveda’da bile, zerdeçallı süt, vücuttaki doshaları dengelediğinden ve sisteminizin işleyişini etkileyebileceğinden, sağlık için bir iksir olarak kabul edilir. Şimdi haldi sütün cilt, saç ve sağlık için araştırma temelli 12 faydasına bakalım..

haldi sütün cilde, saça ve sağlığa faydaları

1. Enflamatuar Hastalıkları Önleyin:

Gut, artrit ve hatta kanser gibi birçok hastalık, zerdeçal sütü ile etkili bir şekilde yönetilebilen vücut hücrelerindeki iltihaplanmadan kaynaklanır. Zerdeçal, anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bulunan Curcumin adlı aktif bir bileşen içerir. Bir çalışma, Romatoid artritli hastaların 500 mg Kurkumin ve düzenli ilaçlarını bir arada aldıktan sonra daha az eklem ağrıları ve iltihaplanma yaşadıklarını göstermektedir.1).

Bu, doğru miktarda Zerdeçal ile hazırlanan Zerdeçallı sütün vücuttaki iltihaplı durumların önlenmesinde ve yönetilmesinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir..

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Birkaç çalışma, Zerdeçal sütünde bulunan kurkuminin, birçok enfeksiyonu uzak tutmak için bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini göstermektedir.2). Curcumin, serbest radikaller ve hastalığa neden olan mikroplarla savaşabilen bir antioksidan ve anti-mikrobiyal ajandır..

Zerdeçallı sütü düzenli olarak içmenin en iyi avantajlarından biri de mevsimsel soğuk algınlığı, öksürükleri doğal olarak önlemesidir. Artık annenizin bu sütü neden yağmurlu ve kış mevsiminde hazırladığını biliyorsunuz.!

3. Solunum Problemlerini Tedavi Eder:

Zerdeçallı sütün sağlığa birçok faydası arasında, nefesle ilgili sorunları önlemedeki rolünden bahsetmeye değer! Zerdeçallı süt, soğuk algınlığı, Bronşit astım vb. gibi solunum sorunlarını önlemek için etkili bir çare olarak çalışır. Bir araştırma, Zerdeçal’de bulunan Curcumin’in akciğerleri güçlendirebileceğini ve sigara veya çevresel faktörlerin neden olduğu kılcal damarlardaki iltihabı azaltabileceğini göstermektedir (3).

Ayrıca eklenen diğer zencefil, kakule, biber vb. maddeler de bu rahatsızlıkların semptomlarını azaltabilir ve rahat nefes almanıza yardımcı olabilir.!

4. Kanser Riskini Azaltır:

Kanserlerin vücutta büyümesinin temel nedeni hücrelerdeki iltihaplanmadır. Zerdeçal sütünde bulunan kurkumin, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile bu oluşumu önleme gücüne sahiptir. Bir çalışma ayrıca, Curcumin’in vücuttaki tümör büyümesinin yayılmasını sınırlayarak lösemi, lenfoma, akciğer kanseri vb. gibi farklı Kanser türlerini kontrol etmede etkili olduğunu kanıtlamaktadır (4).

5. Sindirimi İyileştirir:

Zerdeçallı süt, zerdeçal, kakule, biber, zencefil tozu ve baharatlar gibi sindirim sürecini hızlandıran ve rahat hissetmenizi sağlayan birçok bileşen içerir. Zerdeçalın, yağ asitlerinin daha hızlı parçalanması için vücuttaki safra üretimini artırarak kabızlık, şişkinlik vb. sindirim bozukluklarını azalttığı bilinmektedir (5). Bunu zencefil ve diğer ajanlarla birleştirmek, vücuttaki istenmeyen atıkların ortadan kaldırılması için daha iyi bağırsak hareketlerini teşvik edebilir..

6. Kan Şekeri Düzeylerini Düşürebilir:

Sağlık uzmanları, zerdeçal içmenin kan şekeri düzeylerini düşürmekten fayda sağlayabileceğini düşünüyor. İçecek, kan şekeri seviyelerini düzenlediği ve glikoz emilimini yavaşlattığı bilinen zencefil ve karabiber bileşenleri içerir (6) (7). Başka bir çalışma, Curcumin’in daha iyi sindirimi destekleyerek ve vücuttaki glikoz miktarlarını stabilize ederek diyabetin yönetiminde rol oynadığını gösteriyor.8).

7. Kemik Yoğunluğunu Artırabilir:

Zerdeçal sütü, iyi miktarda Kalsiyum ve D Vitamini sunan bitki veya hayvan kaynaklı sütten yapılır. Araştırmalar, hem Kalsiyum hem de Vit D’nin güçlü kemikler oluşturmak ve Osteoporoz, Osteopeni gibi kemikle ilgili hastalıkları önlemek için gerekli olduğunu göstermektedir.9). Bu, Haldi sütünün hamilelik, menopoz ve hatta yaşlılar sırasında kadınlar için en önemli kullanımlarından biridir..

8. Sağlıklı Saç Büyümesini Teşvik Eder:

Zerdeçallı süt saçımıza sayısız fayda sağlar. Zerdeçal, antioksidan ve antienflamatuar özellikler sunar, Zerdeçalın kafa derisi hücrelerinizi iltihaplanma ve serbest radikal hasarından koruyabilir. Biber ve zencefil gibi diğer bileşenler, saç derisi hücrelerinde daha iyi dolaşımı destekler ve onları içeriden güçlendirir. Sütteki vitaminler ve mineraller saç tellerinizi besleyerek saç dökülmesi olasılığını azaltır..

9. Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur:

Yatmadan önce zerdeçallı süt içmek, Uykusuzluk ile mücadele edenlere fayda sağlayabilir. Bir çalışma, Zerdeçal’da bulunan kurkumin’in vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu ve bir anti-depresan olarak çalıştığını göstermektedir (10). Vücuttaki stres seviyelerini düşürür ve kesintisiz bir uyku gecesinin keyfini çıkarmanıza yardımcı olur. Taze ve pozitif bir zihniyetle uyanmak için yatmadan hemen önce bir bardak ılık zerdeçallı süt için..

10. Ağrılı Adet Kramplarını Giderir:

Her ay ağrılı adet krampları yaşayan kadınlar için zerdeçallı süt harikalar yaratabilir. Bir araştırma, zerdeçalın, krampların şiddetini ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olan kaslar üzerinde antispazmodik etkilere sahip olduğunu göstermektedir.11). Daha iyi faydalar için, bu altın sütü adetlerin başlamasından birkaç gün önce içmeye başlamanız önerilir..

11. Cildinizin Parlamasını Sağlar:

Her gün bir gelin ışıltısının tadını çıkarmak istiyorsanız, günlük diyetinize Zerdeçal sütü eklemelisiniz. Zerdeçal sütün cilde faydaları arasında akne, sivilce, egzama, sedef hastalığı, liken planus vb. hastalıkların önlenmesi ve tedavisi yer alır.12). Süt ise vücudunuzu gerekli besinlerle nemlendirir ve besler. Zerdeçallı sütü içmenin yanı sıra cildinize de uygulayarak doğal bir ışıltı elde edebilirsiniz..

12. Kilo Kaybı İçin Altın Sütün Faydaları:

Son araştırmalar, Zerdeçal’de bulunan kurkumin’in obezite ve kilo yönetimi ile başa çıkmada yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir araştırma, 30 gün boyunca belirli bir dozda Kurkumin uygulanan kişilerin vücut ağırlığı, BMI ve kalça ve bel çevresinde önemli bir azalma gösterdiğini ortaya koymaktadır.13).

Karabiberde bulunan piperine, Curcumin emilimini arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle, zerdeçallı sütün kilo verme faydalarını hızlandırmak için bir tutam biber tozu eklenmesi önerilir. Ayrıca, bu içeceği hazırlamak için tam yağlı süt kullanmaktan kaçının ve bunun yerine yağsız süt veya vegan sütü tercih edin..

Zerdeçallı Süt Yan Etkileri:

Zerdeçal sütü sağlığımız için sayısız fayda sağlasa da, aşırı doz size rahatsızlık verebilir. Zerdeçallı sütü aşırı tüketmenin olumsuz etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Sindirim problemleri
 • Karın Ağrısı ve Kramplar
 • Mide bulantısı
 • İshal
 • şişkinlik
 • Alerjik Reaksiyonlar (laktoz duyarlılığı nedeniyle)
 • Artan kolesterol seviyeleri (tam yağlı süt kullanılıyorsa)

Sağlık, saç ve cilt için bu etkileyici haldi doodh faydalarını öğrendikten sonra, içeceğin “saf altın” olduğu konusunda hemfikiriz. Hepsi bu değil! Doğru şekilde hazırlarsanız sütün tadı o kadar güzel olur ki gün boyu yanınızda olmasını istersiniz. Kısacası, Haldi doodh, harika lezzet ve sağlığın karşı konulmaz bir birleşimidir.!