Uygarlıktan bu yana beslenme önemli bir konu olmuştur. Doğru beslenme ile daha iyi sağlık gelir. İyi yiyecekler yemek ve sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak, biraz daha uzun yaşama şansını artırabilir. Dünyada besleyici gıda kıtlığı yoktur. Ancak soru, hepsinin düzgün çalışıp çalışmadığı ve vücudumuzun büyümesine fayda sağlayıp sağlamadığıdır. Numara! Sağlıklı olarak kabul edilen her gıda maddesi aslında sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle besleyici gıdalar konusunda kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. En iyi ilginiz için, size şimdiye kadarki en iyi besleyici yiyecekleri öğretecek bir liste hazırladık..

Dünyada Besleyici Gıdalar

Dünyanın En İyi Besleyici Gıdaları:

Dünyanın en besleyici 15 gıdası şu şekilde:

1. Avokado:

Besleyici Gıdalar

Onlar şimdiye kadarki en sağlıklı meyvelerdendir. Avokado, vücudu içsel olarak canlandıracak ve daha iyi sağlığı teşvik edecek antioksidanlar ve temel vitaminlerle yüklüdür. Bu meyveler, vasküler sistemin performansını artıran potasyum ve tekli doymamış yağ ile birlikte daha düşük miktarda fruktoz içerir. Vitamin B, E, lif ve folik asit dahil olmak üzere 20’den fazla sağlığı teşvik eden besin ile birlikte gelir. Bu meyvenin günlük alımı size daha iyi bir vücut sağlayacaktır..

2. İsviçre Pazı:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 2

Bu besin, hayati vitaminler ve besinler açısından zengin bir kaynaktır. Bu meyvede diğer antioksidanlarla birlikte A, E, C vb. Vitaminler bulunur. Pazı ayrıca vücut için iyi olan ve daha iyi sağlığın geliştirilmesine yardımcı olan anti-inflamatuar faydalara sahiptir. Ayrıca detoksifikasyon süreci için iyi olan betalain pigmentlerine sahiptir..

3. Fasulye:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 3

Fasulye, her zaman vücudun işlevlerini artırıyor ve çağlardan beri bizi sağlıklı yapıyor. Aslında çözünür olan değerli bir lifin varlığı nedeniyle kalp için iyidirler. Fasulye, aynı çözünür lifin varlığı nedeniyle kolesterol seviyelerini etkili bir şekilde azaltabilir. Fasulyedeki protein içeriği de oldukça yüksektir ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur..

4. Sarımsak:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 4

Sarımsak, manganez, selenyum, fosfor vb. gibi doğal elementleri yüksek oranlarda içerir. Bununla birlikte, bu gıda aynı zamanda iyi miktarda B6 Vitamini ve temel olarak kemikler için iyi olan C Vitamini içerir. Gıda, allisin gibi kükürt bileşikleri açısından zengindir..

5. Filizler:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 5

Brokoli filizi gibi filizler, daha iyi bir sindirim ve damar sistemi için gerekli olan başka bir doğal elementle birlikte iyi miktarda protein içerir. Bu besinin uygun şekilde alınması sizi hem iç hem de dış birçok hastalıktan kurtarabilir..

6. Yaban mersini:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 6

Bu meyveler, her sağlıklı yiyeceğin tadı kötü olmak zorunda olmadığını kanıtlıyor. Yaban mersini için sağlık ve lezzet bir aradadır. Kalbe iyi gelen ve onu kalp kanseri gibi hastalıklara karşı koruyan mavi flavonoidlerle yüklüdür. Yaban mersini, körlük gibi görme sorunları ve hafıza kaybı gibi diğer yaş sorunları olan kişilere de tavsiye edilir..

7. Mantarlar:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 7

Mantarlar yüksek miktarda değerli lifler, B, C gibi vitaminler ve iyi oranlarda kalsiyum ve diğer mineraller gibi elementler içerir. Mantar, kanseri doğal yollarla tedavi etme sürecinde sıklıkla kullanılmaktadır..

8. Brokoli:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 8

Brokolinin faydasını hepimiz biliyoruz. Vücutta farklı enzimlerin üretim sürecini hızlandıran kükürt bileşikleri ve diğer elementlerle yüklüdür. Bu sebze aynı zamanda kemik oluşumu sürecine yardımcı olan iyi bir kalsiyum ve potasyum kaynağıdır..

9. Kale:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 9

Bu sebzenin küçük bir kısmı vücudumuza doğanın iyiliğini verecektir. Bu gıdadaki hastalıklarla savaşan elementler, değerli lifler, kalsiyum, potasyum vb. ile birlikte A, C ve K gibi vitaminlerdir. Bu gıda, en yüksek sayıda değerli flavonoid içerir ve kanserle etkili bir şekilde savaşan iyi bir besin kaynağı olarak kabul edilir..

10. Bitter Çikolata:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 10

İster inanın ister inanmayın, çikolata aslında bizim için iyidir. Bitter çikolatalar, antioksidanlar ve diğer hastalıkları iyileştiren flavonoidlerle yüklüdür. Gıda, uygun kan basıncının korunmasına yardımcı olabilir ve kolesterolün oksitlenme sürecini geciktirebilir..

11. Ispanak:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 11

Ispanağın faydalarını hepimiz biliyoruz. Bu süper yiyecek, beslenme ve sağlığın teşviki söz konusu olduğunda tonlarca kullanım alanıdır. Potasyum, çinko, demir, selenyum vb. gibi en fazla sayıda doğal element ve mineral içerir. Bu gıda ayrıca flavonoidler açısından da zengindir ve vücudun radikallerden korunmasına yardımcı olur. Ispanağın bir dizi anti-inflamatuar faydası ve antioksidanları vardır..

12. Keten tohumu:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 12

Bu tohum, yüksek protein içeriğine ve önemli oranda lif içerir. Keten tohumu, hücrelerde bulunan östrojen reseptörlerini etkili bir şekilde engeller. Bu gıda, iyi bir ALA ve diğer faydalı yağ asitleri kaynağıdır. Keten tohumu ayrıca iyi oranlarda Omega-3 yağ asitleri içerir ve yapışkanlığından sorumlu olan kanda bulunan maddeyi azaltır..

13. Karalahana Yeşilleri:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 13

Yeşil sebzeler her zaman sağlık için iyidir. Ancak kara lahana ekstra faydalıdır. Karalahana, ferulik asit, kaempferol, kafeik asit vb. gibi bir dizi önemli asit içerir. Bu gıda, hücreler üzerindeki oksidatif basıncı azaltır ve iltihapla etkili bir şekilde savaşır. Gıda ayrıca, kanserle mücadelede etkili olduğu kanıtlanmış sülforafan ile birlikte başka bitkisel besinlere de sahiptir..

14. Somon:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 14

Somondaki yağ oranı o kadar iyidir ki “Sıvı Altın” olarak adlandırılır. Bu yağ kan damarlarımıza girer girmez bizi kardiyovasküler hastalıklardan korumaya başlar. Kalp krizi geçirme riskini azaltır. Daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için somon ve diğer yağlı balıklar günlük olarak tüketilmelidir. Bu gıda aynı zamanda iyi miktarda esansiyel yağ asidi içerir..

15. Domates:

Dünyanın en besleyici yiyecekleri 15

Domates, kalbe iyi gelen zeaksantin ve diğer vitaminlerin mükemmel bir kaynağıdır. Domates tohumlarının çevresinde aslında C Vitamini olan jöle benzeri bir madde vardır. Bu sebze ayrıca potasyum, manganez vb. açısından da zengindir. Bu besini doğru şekilde tüketerek felç ve kanser riskini başarıyla azaltabilirsiniz..