Şeker, aynı zamanda çeşitli yiyeceklerde de görülebilen bir karbonhidrat formudur. Pek çok insan, yiyeceğimizde çok fazla şeker yersek ne olacağını sık sık sorgular. Cevap daha da basit – sonraki insülinimiz yükselecek ve kilo vermeye başlayacaksınız. Aşırı şeker tüketimi diyabet, yüksek tansiyon, diş çürümesi ve kanser gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Aşağıda, şeker içeriği yüksek olan yiyeceklerin genişletilmiş listesi verilmiştir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet için lütfen bu yiyecekleri deneyin ve sınırlayın veya kaçının.

Yüksek Şeker İçerikli Gıdalar:

Bakalım şeker hastaları bunları alırken dikkat edebilecekleri şeker içeriği yüksek gıdalar neler?.

1. Konserve Çorbalar:

Şeker İçeriği Yüksek Gıdalar Konserve Çorbalar Konserve çorbanızın alımı yüksekse, bu blogu okuduktan sonra lütfen bundan kaçınmaya başlayın. İnsanlar konserve çorbaların sodyum içeriğinin yüksek olduğunu biliyorlar, ancak tamamen şekerle dolu olduğunu çok az biliyorlar. Konserve çorbanın ömrünü uzatmak için koruyucu olarak şeker eklenir. Bu yüzden konservelerin şeker içeriği yüksek yiyecekler yerine daha fazla taze sebze çorbası içmeye başlayın.!

2. Puding ve Fincan Pastalar:

Puding ve Fincan Kekler Yüksek Şekerli Yiyecekler

Puding ve kekler çok yüksek şeker içeriği içerir. Karbonhidrat oranı yüksektir ve kesinlikle kan şekerinizi yükseltir. Cupcake veya puding yemek istiyorsanız, süpermarkette düşük şekerli yiyecekler veya puding aramayı deneyin. Şekersiz olarak, pudingin karbonhidrat veya kalori içermediği anlamına gelmez. Sadece biraz ölçülü olarak tadını çıkarabilirsiniz.

3. Ekmek:

Gıda Ekmeğindeki Şeker İçeriği

Araştırmacılar, ister beyaz ister tam öğün olsun, bazı ekmek markalarında, ekmeğe yarım çay kaşığı şeker eklendiğini kanıtladılar. Pişirme işlemi devam ederken ekmekte doğal olarak bir miktar şeker oluşur, ancak insanlar buna biraz şeker de ekleyebilir. Bazı süpermarket sandviçlerinde bile sebzelerin acı tadını tatlandırmak için şekerler eklenir. Bu yüzden ekmeği alırken şekersiz markalara bakın..

4. Yumuşak Veya Kıvırcık İçecekler:

GIDALARIN ŞEKER İÇERİĞİ Yumuşak veya Kıvırcık İçecekler

Enerji içecekleri veya soğuk içecekler şeker içeriği çok yüksektir ve bunlardan kaçınılmalıdır. Eklenmiş şeker içermeyen etiketleri arayın veya bu içeceklerden tamamen kaçının. Besleyici hiçbir şeyleri yoktur ve sadece günlük olarak tüketilirse kan şekerinde yükselmeye neden olurlar. En iyi tavsiyeler bu tür içeceklerden uzak durmaktır..

5. Meyveli Yoğurt:

Şeker İçeren Meyveli Yoğurtlu Yiyecekler

Meyveli yoğurt en lezzetli ve kullanışlı atıştırmalıklardan biridir, ancak sonuçta şeker oranı genellikle çok yüksektir. Meyveli yoğurtta kalori alımı çok yüksektir. Yoğurtta eklenen şeker, birçok sağlık riski ile birlikte gelir. Bu nedenle, meyveli yoğurttan daha sağlıklı olan sade yoğurt tüketmeye başlayın..

6. Meyve Suları:

Meyve Suları Şekeri Yüksek Gıdalar

Herkes, her türlü meyve suyunun insan vücudu için çok sağlıklı olduğu fikrine sahiptir. Ancak genellikle şeker içeriği yüksek paketlenmiş meyve suyu gıdaları. İster üzüm suyu ister ananas suyu içiyor olun, hepsi çok miktarda şekerle doludur. Bu nedenle, meyve suyu %100 doğal meyve suyu olarak etiketlenmiş olsun, içerik listesine bakmayı unutmayın. Diyetiniz için dolgu lifleri içerdiğinden paketlenmiş meyve suları yerine daha fazla taze meyve salatası yemeyi deneyin..

7. Kahvaltılık Tahıllar:

Şekerli Gıda Listesinde Kahvaltılık Tahıllar

Bazı kahvaltılık gevrek markalarının şeker içeriği yüksek gıdalar olduğunu sık sık görüyoruz. Son zamanlarda şeker miktarı o kadar arttı ki, iki buçuk çikolatalı kremalı bisküvi yemeye eşdeğer hale geldi. Çocuklar, sağlık durumlarını daha da kötüleştirebilecek çok fazla şekere alışırlar. Deneyin ve bu tür tahıllardan kaçının.

8. Kavanozlarda Domates Sosları:

Şekerli Gıdalar Kavanozda Domates Sosları

Şeker içeriği yüksek gıdalar olan büyük kavanozlarda saklanan domates ketçap. Kaçınmanın en iyi yolu ya tüketimini sınırlamak ya da taze domateslerle kendi şekersiz ketçapınızı yapmaktır..

9. Granola Barlar:

Yüksek Şekerli Gıdalar Granola Barlar

Kahvaltında hiç çikolata yedin mi? Bazı Granola bar markaları yüksek şeker içeriğine sahiptir. Sadece şeker içeriği yüksek değiller, aynı zamanda kalori alımı miktarını da artırma eğilimindedirler. Bu yüzden Granola çubuklarını denemek yerine meyve ve bir avuç dolusu kuruyemiş tüketmeyi deneyin.!

Yapay şeker kesinlikle en büyük düşmanınızdır ve sadece sağlık hastalıklarınızı artırabilir. Bu yiyecekler sadece yüksek yağ, karbonhidrat ve kalori içermekle kalmaz, aynı zamanda kan basıncınızı ve şeker seviyenizi artırabilir. Bu nedenle, düzenli diyet planınızda bu gıdaların alımını sınırlayın. Onları ne pahasına olursa olsun yemek istiyorsanız, o zaman marketlerde bulunan şekersiz yiyecekleri seçmeye çalışın..