Sivrisinek tehdidinin artmasıyla birlikte yeni hastalıklar da kol geziyor. Chikungunya, virüsün sivrisinek ısırıklarından bulaşmasının neden olduğu böyle bir hastalıktır. Chikungunya tedavi gıdalarını öğrenmeden önce, bu tehlikeli hastalık hakkında biraz daha bilgi edelim..

Hindistan'da Chikungunya Tedavi Gıdalar

Chikungunya Nedir??

Chikungunya, Chikungunya Virüsünün neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Yüksek ateş, eklem iltihabı, baş ağrısı ve döküntülere neden olur. Chikungunya, bir kan tarama testi ile doğrulanabilir. Çoğu insan bir hafta içinde iyileşirken, etkileri birkaç aydan fazla sürer..

Bu dönemde, karnınıza hafif gelen sağlıklı, besleyici bir diyet almanız önerilir. Yeşillik, meyve ve sebze yemek, hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olmak için size iyi bir güç ve dayanıklılık verebilir. Chikungunya için en iyi gıda diyetine göz atın.

Chikungunya Tedavisi İçin Güçlü Gıdalar:

Burada en iyi işe yarayan 6 en iyi chikungunya tedavi gıdasını listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Yeşil Yapraklı Sebzeler:

chikungunya tedavi gıda

Bunlar, ara sıra tüketmemiz gereken temel sebzelerden biri olarak kabul edilir. Kolayca sindirilebilirler ve bir dizi hayati besin ve gerekli vitaminleri içerirler. Yeşil yapraklı sebzeler, artrite karşı mücadelede etkili olduğu kanıtlanmış C vitamini bakımından zengindir. Radikaller oluşturacaklar ve vücudunuzu chikungunya gibi ciddi tehdit edici hastalıklardan koruyacaklar..

2. Sağlıklı Meyveler:

chikungunya için gıda diyeti

Meyveler chikungunya’dan kurtulmak için diyetimizin en önemli bileşenlerinden biri olmalıdır. Portakal, elma, karpuz vb. meyvelerin chikungunya’yı en kısa sürede düzeltmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin, elmalar vücudu temizleyen ve genel sindirim sistemini iyileştiren liflerle doludur. Ayrıca kolesterol seviyelerini düşürür ve kabızlığı önler ve vücudu temiz tutar. Bu zor dönemde mümkün olduğunca muzlu meyveler tüketilmelidir..

3. C ve E Vitamini:

C ve E vitamini içeren yiyecekler, chikungunya karşıtı diyetinizin önemli bir parçası olmalıdır. Yukarıdaki vitaminlerin her ikisinden de zengin besinler, kemiklerin, kasların vb. düzgün oluşumuna yardımcı olur. C vitamini, özellikle sağlıklı cildi teşvik eder ve vücutta kansere neden olan virüsü ortadan kaldırır. Chikungunya’yı düzeltmek için guava, kivi, brokoli, sarı dolmalık biber gibi meyveler önemli oranda tüketilmelidir..

4. Sıvı Bazlı Gıdalar:

chikungunya için yemek

Sıvı bazlı gıdaların chikungunya ile mücadelede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Tatlılar, çorbalar, soslar gibi yiyecekler chikungunya ile savaşmak için diyetinize düşmelidir. Fasulye, balık, yağsız et vb.den yapılan çorbalar diyetinizdeki ana protein kaynağı olmalıdır. Domatesten yapılan çorbalar antioksidanlar açısından zengindir ve chikungunya ile savaşırken gereklidir..

5. Omega 3 Yağ Asitleri:

chikungunya'da yenecek yiyecekler

Omega 3 yağ asitlerinin tonlarca faydası vardır. Kan pıhtılarını düzeltir, hafızayı güçlendirir, felç olasılığını azaltır, beynin düzgün çalışmasını sağlar ve daha pek çok şey. Omega 3 yağ asitleri içeren yiyecekler de artriti azaltır. Anti-inflamatuar özellikler eklemlerdeki şişmeyi azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir..

 6. Krom Zengin Gıdalar:

Krom, Selenyum ve Çinko içeren bir diyet yemek vücuda hayati besinler sağlayabilir ve zayıflıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Brokoli, üzüm gibi yiyecekler ateşi düşürebilir.

Chikungunya, zamanında tedavi edilmediğinde hayatı tehdit eden bir hastalık olabilir. Ciddi durumları önlemek için bu hastalık hakkında tam farkındalık kazanmak önemlidir. Çok yönlü beslenme sunan ve sindirimi kolay olan iyi yemek yemek, telafi etmek için çok önemlidir. Eklemlerde iltihaplanma veya ateşle birlikte şiddetli ağrılar çekiyorsanız, ev ilaçlarının işe yaramasını beklemeyin. Sadece bir doktora gidin ve derhal tıbbi yardım alın.

Bu Chikungunya Tedavi Gıdaları hakkında hala herhangi bir şüpheniz veya endişeniz varsa bize bildirin. Size en iyi çözümler ve cevaplarla yardımcı olmayı çok isteriz..