Kabızlık her insanda genel hale geldi. Modern yaşam tarzı nedeniyle herkes kabızlık çekiyor. Normal basit yiyeceklerden insanlar günlük rutinlerinde abur cuburlara geçtiler. Çocuklar sadece abur cubur yemeye alışırlar. Gençler bile basit yiyecekleri sevmezler. Her gün yeni bir şey istiyorlar. Kabızlığın arkasındaki ana neden sadece diyet değişikliğidir. Diyetinize lif açısından zengin yiyecekleri dahil etmemeniz yanlış bir diyettir. Her zaman besin ve proteinlerle dolu yiyecekler yiyin. Kafeinli ürünlerin aşırı tüketilmesi sindirim sistemimize de zarar verir..

Yetişkinlerde Kabızlığa Neden Olabilecek Gıdaların Listesi

Diyetiniz, sabahları dışkının kolay veya sert geçişini doğrudan etkiler. Bol su içmediğinizde doğanın çağrısını görmezden gelmek ve pasif bir yaşam tarzına sahip olmak kabızlığa neden olur. Ayrıca başka bir hastalık için ilaç aldığınızda kabızlığın nedeni olabilir..

Kabızlığa Neden Olan Besinler Listesi:

İşte kabızlığın arkasındaki bariz sebep olabilecek yiyeceklerin listesi:

1. Olgunlaşmamış Muz:

olgunlaşmamış muz

Muz, kabızlığı gidermek için bol miktarda lif içerir. Ancak olgunlaşmamış muzlar kabızlığa neden olabilir. Olgunlaşmamış veya yeşil muz, sindirimi zorlaşan çok fazla nişasta içerdiğinden kesinlikle kabızlığa neden olabilir..

2. Kafein:

kafein

Kafein insan vücudunun sindirim sistemini birçok yönden etkiler. Çok kafeinli içecekler alırsanız, ishale neden olabilir. Kafein vücuttaki kolonu uyarabilir. Dışkıyı kuru yapan çok sıvı emer..

3. Gluten:

Glüten

Gluten, buğdayda bulunan bir protein türüdür. Buğday düzenli kullanım için kullanılır. Herkeste kabızlığa neden olmaz. Bazı insanların buğday alerjisi vardır, bu yüzden onlar için kabızlığa neden olabilir..

4. Beyaz Pirinç:

Beyaz pirinç

Beyaz pirinç kabuğundan, kabızlığa neden olan kepek ve tohum çıkarılır. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç kullanabilirsiniz. Kahverengi pirinç, kabızlığı gidermeye yardımcı olan tüm içeriği içerir. Beyaz pirinçte lif ve protein yoktur..

5. Kırmızı Et:

Kırmızı et

Kırmızı ette, insan için sindirimi zor olan yüksek oranda yağ ve demir bulunur. Vücudun sindirim sistemini yavaşlattığı için kırmızı etten kaçınmak daha iyidir. Fazla demir kabızlığa neden olabilir.

6. Beyaz Ekmek:

Beyaz ekmek

Beyaz ekmek lifli olmadığı için kabızlığa neden olabilir. Tam tahıllı ekmek onu rahatlatmaya yardımcı olabilir. Beyaz undan yapılan ürünler de aynı duruma neden olabilir. Beyaz undan yapılan yiyecekler nişasta açısından ağırdır..

7. Alkol:

alkoller

Kafein gibi alkol de kabızlığa neden olabilir. Alkol susuz kalabilir ve sindirim yolunu yavaşlatabilir. Kabızlığa neden olan bağırsak hareketlerini tahriş eder. Kabızlığı önlemek için alkol alımı sınırlandırılmalıdır..

8. Çikolata:

Çikolata

Çikolata, sindirim sürecini yavaşlatabilecek büyük miktarda yağ içerir. Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre çikolata birçok insanda kabızlığa neden oldu. Çikolata kas kasılmasını yavaşlatabilir ve bağırsak hareketini bozabilir.

9. Bazı Takviyeler:

Bazı Takviyeler

Sağlıklı kalmak için bazı insanlar demir ve kalsiyum takviyesi alırlar. Bu takviyeler kabızlığa neden olabilir. Bu takviyeyi almanız tavsiye edilirse, diyetinize daha fazla lifli gıda eklemelisiniz..

Bu sadece birkaç tanedir, ancak kabızlığa neden olan daha fazla yiyecek olabilir. Bir kişinin hangi gıdadan kabız olduğu kişiden kişiye değişir. Yeterli miktarda su olmaması da kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle kişinin kabızlığa neden olan bu tür gıdalardan kaçınması ve sağlıklı bir yaşam sürmesi gerekir. Kesintisiz dışkı geçişi için her zaman katı rutin ve basit yiyecekleri takip edin..